Kara Kuvvetleri’nin ‘Chinook’ helikopteri yangınla mücadeleye katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin en büyük yangın söndürme helikopteri tek bir atımda 10 ton su atma kapasitesiyle Muğla Marmaris’teki yangına müdahale ediyor. Tüm kurumlarımızla birlikte, Tüm uğraşımızla, müdahalemiz ve çabamız devam ediyor” diyerek uçan kule CH-47 Chinook’un Marmaris yangınında vazife aldığını açıklamıştı.

Çift motorlu, ağır tonajlı yangın söndürme olarak bilenen, dar alanlarda hareket kabiliyeti ve yüksek süratiyle öteki helikopterlerden ayrılan Chinook’un, gövdesine monte edilen 10 ton su kapasiteli su sepetleriyle en şiddetli arazi koşullarında da kullanılırken, birebir anda 60 işçi taşıyabiliyor.

Milas-Bodrum Havalimanından Marmaris’teki orman yangını için havalanan uçan kule Chinook’un orman yangınlarında olağan bir helikopterin üç dört katı su taşıma kapasitesi bulunduğu için yangının havadan müdahalesinde tesirli bir vazife üstleniyor.

Orman yangınlarında kullanılmak üzere Muğla’ya gelen ve Milas-Bodrum Havalimanından kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı buyruğundaki Chinook helikopteri, bugün denizden suyu aldıktan sonra yanan saha üzerine suyu boşalttı. Üstür hareket gücü ile dikkat çeken Chinook helikopteri Marmaris yangınını denetim altına alınmasına kadar Muğla’da misyon alacağı öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın orman yangınlarına karşı verdiği dayanak çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri buyruğunda bulunan ve Marmaris’teki yangın söndürme çalışmalarına 1 adet S-70, 1 adet AS-532 ve 1 adet CH-47 tipi helikopterler ile havadan müdahale ediliyor.