Kanada tek kullanımlık plastikleri yasaklıyor

Kanada, kirlilik ve iklim değişikliğiyle uğraş kapsamında, yıl sonuna kadar “zararlı” tek kullanımlık plastiklerin üretiminin ve ithalatının yasaklanacağını açıkladı.

Kanada Etraf Bakanlığı yaptığı açıklamada, birden fazla plastik bakkal poşeti, çatal bıçak ve pipetin tıbbi gereksinim dışında yasak kapsamına alınacağını söyledi.

Yapılan açıklamada, “Belirli durumları tanımak için hedeflenen birkaç istisna dışında, bu ziyanlı tek kullanımlık plastiklerin üretimi ve ithalatına ait yasak, Aralık 2022’de yürürlüğe girecek” denildi.

Bakanlık, “Kanada’daki işletmelere geçiş yapmak ve mevcut stoklarını tüketmek için kâfi vakit sağlamak için, Aralık 2023’ten itibaren bu eserlerin satışı yasaklanacak” sözlerini kullanırken, milletlerarası kirliliği önlemek için 2025 yılı sonuna kadar bu tıp plastiklerin ihracatını durduracağını da kelamlarına ekledi.

TRUDEAU: 10 YIL İÇİNDE 1,3 MİLYON TONDAN FAZLA PLASTİK ATIK ORTADAN KALKACAK

İlk olarak 2019’da geri dönüştürülmesi güç plastikleri basamaklı olarak kaldırma kelamı veren Başbakan Justin Trudeau, “Zararlı tek kullanımlık plastikleri yasaklayacağımıza kelam verdik ve bu kelamımızı tutuyoruz” diye tweet attı.

Trudeau, “Önümüzdeki 10 yıl içinde bu yasak, 1,3 milyon tondan fazla plastik atığın ve 22 bin tondan fazla plastik kirliliğinin kestirimi olarak ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanacak. Bu, çöple dolu bir milyon çöp torbasına eşittir” tabirlerini kullandı.

Kanada’da hükümet sayılarına nazaran her yıl 15 milyara kadar plastik bakkal poşeti, her gün ise yaklaşık 16 milyon pipet kullanılıyor.

Çevre ve iklim değişikliği bakanı Steven Guilbeault, “Bu yeni düzenlemelerle plastik kirliliğini azaltmak ve topluluklarımızı ve sevdiğimiz yerleri pak tutmak için tarihi bir adım atıyoruz” dedi.

Daha evvel Kenya, Şili, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği, tek kullanımlık plastik eserlere çeşitli yasaklar getirirken, Kanada’nın komşusu ABD, kongre tarafından zarurî kılınan bir rapora nazaran, dünyada en çok atık plastik üreticisi olarak öne çıkıyor.