İtalya’da helikopter kazasında ölen dört kişinin cenazeleri Türkiye’ye yola çıktı

İtalya’nın Toskana ile Emilia Romagna bölgeleri ortasındaki Apenin Dağlarında 9 Haziran’da düşen helikopterde hayatını yitiren Eczacıbaşı çalışanları Altuğ Erbil, Arif Cez, İlker Uçak ve Serhat Kenar’ın cenazelerinin Türkiye’ye nakil sürecinde son safhaya girildi.

Kazanın akabinde başlatılan soruşturma çerçevesinde İtalyan isimli makamlarının talebiyle kimlik tespiti için DNA testinden geçirilen ve otopsi yapılan cenazelerin, yasal süreçlerin tamamlanmasının akabinde Türkiye’ye nakline yeşil ışık yakıldı.

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği ve Milano Başkonsolosluğu süreci yakından takip etti. Bu çerçevede, Türk vatandaşlarının cenazeleri, bugün Modena’daki morgdan alınarak Milano Malpensa Havaalanı’na getirildi.

Buradaki yasal süreçlerin akabinde cenazeler, THY’nin Milano Malpensa – İstanbul seferini yapacak uçağa konuldu.

TK1876 numaralı seferini yapan uçak, yaklaşık 1,5 saatlik rötarla mahallî saatle 21.10’da Milano Malpensa Havaalanı’ndan havalandı. Uçağın gece saatlerinde İstanbul’a ulaşması bekleniyor.

Eczacıbaşı Topluluğu’ndan yapılan açıklamada, cenazelerin yarın Eczacıbaşı Tüketim Eserleri’nin Yalova fabrikasında yapılacak veda merasimi sonrası öğlen namazını takiben toprağa verileceği duyurulmuştu.

NE OLMUŞTU?

İtalya’nın Lucca kentinden Treviso’ya gitmek üzere 9 Haziran’da 7 şahısla havalanan helikopter bir mühlet sonra radardan kaybolmuştu. Helikopterde, 4 Türk, 2 Lübnanlı ve 1 İtalyan pilot bulunuyordu. Enkazı 11 Haziran’da bulunan helikopterdeki 7 şahıstan kurtulan olmamıştı.

Kazaya yönelik İtalyan isimli makamlarının soruşturması devam ediyor.