İsrail’de erken seçim kararı

İsrail’de koalisyon hükümetinin ortaklarından Başbakan Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Meclis’i feshederek erken seçime gitme kararı almaları üzerine ortak basın açıklaması yaptı. Bennett, aldıkları karar hakkında, “Zor bir vakitte karşınızdayız lakin İsrail için gerçek kararı aldığımızı düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Bir yıl evvel İsrail Devleti’nin içinde bulunduğu çöküşü sonlandırmak için hükümeti kurmayı başardıklarını” kaydeden Bennett, şunları söyledi:

“İşsizlik yüksekti, ülkede çaresizlik ve protestolar vardı ve bilhassa işleyen bir hükümet yoktu. Bunun üzerine hayatımdaki bu sıkıntı adımı atmaya karar verdim ve hükümet kurmayı başardık. İsrail’i içine düştüğü kuyudan çıkardık.”

Yahudi yerleşimci yasası

İsrail Başbakanı Bennett, “Son haftalarda, bu hükümeti korumak için elimizden gelen her şeyi yaptık.” tabirlerini kullandı.

Bennett, Meclis’in feshedilmesi kararını, “yerleşimci yasası”nın mühletinin dolması ve Meclis’ten geçirmekte başarısız olması nedeniyle “ülkenin anayasal kaosa girmesini engellemek” hedefiyle aldıklarını vurguladı.

Cuma günü güvenlik, siyasi ve yargı bölümleriyle kimi görüşmeler yaptığına işaret eden Bennett, şöyle devam etti:

“Yahuda ve Samiriye kanununun onaylanmaması halinde işler zorlaşacaktı. Bu kanunun onaylanması için tüm eforumuzu ortaya koyduk lakin bunda başarısız olduk. Bunun üzerine ben ve arkadaşım Lapid, ulusal çıkarlar için idaresi devretmek üzere Meclis’i feshetme ve erken seçimlere gitme kararı almak zorunda kaldık.”

İsrail’de erken seçim yeniden kapıda

İsrail’de koalisyon hükümeti ortaklarından Başbakan Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid bugün, Meclis’i feshederek erken seçime gitme konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Buna nazaran Meclis’in feshedilmesi konusunda gelecek hafta yapılacak oylamada karar onaylanırsa, İsrail yaklaşık 3,5 yıl içinde beşinci kere genel seçime gidecek.

Koalisyon ortaklarının muahedesine nazaran erken seçime kadar Dışişleri Bakanı Yair Lapid süreksiz başbakan olacak.