İsrail ve ABD’den İran’a karşı ‘Orta Doğu Hava Savunma İttifakı’

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın mümkün akınlarına karşı ABD ile “Orta Doğu Hava Savunma İttifakı” oluşturduklarını açıkladı.

Gantz, İsrail Meclisinin Dışişleri ve Güvenlik Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, “İran’la çabada son aylarda dünyadan dayanak almayı başardıklarını” söyledi.

İsrailli Bakan, “(İran’a karşı) Siyasi ve ekonomik baskının yanı sıra gerektiğinde askeri baskı da uygulamalıyız.” dedi.

Yaklaşık bir yıldır Washington idaresi ve ABD Savunma Bakanlığındaki (Pentagon) ortaklarıyla İsrail’in bölge ülkeleriyle iş birliğini güçlendirmek üzere kapsamlı bir program yürüttüklerini kaydeden Gantz, “Umarım Lider Joe Biden’ın (temmuzda İsrail’e düzenleyeceği) değerli ziyareti sırasında bu istikamette bir adım daha atacağız.” dedi.

İran’a karşı ABD ile bölgede bir hava savunma ittifakı kurmakta olduklarını aktaran Gantz, şunları söyledi:

“Bu vizyonun birinci ögesi olarak, İran’ın bölge ülkelerine roketler, seyir füzeleri ve İHA’lar kullanarak saldırma teşebbüsleri karşısında ‘Orta Doğu Hava Savunma İttifakı’ inşa ediyoruz. Bu program şu an faal ve İran’ın İsrail’e ve başka ülkelere saldırma teşebbüslerinin başarılı bir formda durdurulmasını sağladı.”

Gantz, ülke dışındaki İsraillilere yönelik taarruz ihtimaline karşı da “güçlü tepkiler” hazırladıklarını söyledi.

İsrail Savunma Bakanı, ayrıntı paylaşmadan, “Yurt dışındaki İsraillilere ziyan verilmesine karşı güçlü reaksiyonlar hazırladık.” tabirini kullandı.

İran Tahran’daki ataktan İsrail’i sorumlu tutuyor

İran İhtilal Muhafızları Ordusu bünyesinde Suriye’de misyon aldığı belirtilen Albay Seyyad Hodayi, 22 Mayıs’ta Tahran’daki meskeninin önünde motosikletli iki kişinin açtığı ateş sonucu başından vurularak hayatını kaybetmişti.

Saldırıyı üstlenen olmazken İranlı yetkililer, İsrail’i suçlamış ve hücumun intikamının alınacağı istikametinde açıklamalar yapmıştı.

İsrail hükümeti geçen günlerde İran’ın İsrail vatandaşlarına yönelik terör saldırısı tehdidi gerekçesiyle Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı yapmıştı.​​​​​​​