Instagram’dan yaş doğrulamak için iki yeni özellik

Instagram, sırf yüzünüzü tarayarak kaç yaşında olduğunuzu iddia eden bir sistem geliştirmeye hazırlanıyor. Teknoloji devi Meta’ya bağlı şirket, Yoti’nin geliştirdiği bir yapay zeka aracını kullanıcıların yaşlarını doğrulamaları için test etmeye başladı.

Küçük yaşta toplumsal medya kullanımının büyük tartışmalara yol açtığı devirde gelen yeni kararla birlikte Instagram, kullanıcılardan yaş doğrulaması isteyecek. Şirket, bunu yapmak için görüntü selfie çekme ve ‘sosyal kanıt’ yollarını denediğini duyurdu.

Şu anda Instagram, sırf gençler doğum tarihlerini 18 yahut daha büyük olarak göstermek için düzenlemeye çalıştığında kullanıcılardan yaşlarını doğrulamalarını istemekte. Kullanıcılar, yaşlarını doğrulamak için çeşitli kimlik kartlarının fotoğraflarını gönderiyor. Bugünden itibaren ABD’deki kullanıcılar iki ek seçeneğe sahip olacak; toplumsal onay yahut yapay zeka (AI) iddiası.

Sosyal onayda Instagram, kullanıcının üç takipçisinden kaç yaşında olduklarını onaylamalarını isteyecek ve karşılık için üç günlük müddet tanıyacak. İkinci formül olan AI kestiriminde ise kullanıcı, bir kişinin yaşını iddia etmek için makine tahsilini kullanan Yoti’ye görüntü özçekimi gönderecek.

TAHMİNLER YÜZDE 98,89 MUTEBER ÇIKTI

Veriler, Yoti’nin teknolojisinin bayan yüzleri ve daha koyu ciltli beşerler için daha az yanlışsız olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten 24 yaş altı için iddialarının 2,5 yıla kadar çıkabileceğini gösteriyor. Lakin araç, kullanıcının yaşı hakkında geniş bir varsayımda bulunuyorsa doğruluğu da artıyor.

2020 yılında yapılan bir tahlile nazaran, 18 yaşındaki bireylerin 25 yaşın altında mı yoksa üstünde mi olduğunu kestirim etmede yüzde 98.89 emniyetli çıktı.

Bu idarenin de inançlı olup olmaması da tartışma konusu. Kullanıcıların fotoğrafları web kamerasının önüne koyarak yahut reşit olmayan kullanıcıların reşit bir arkadaşından yardım alarak doğrulamayı geçmesinin mümkün olduğu belirtiliyor.