IMF: Tunus’la müzakerelere hazırız

IMF heyetiyle Tunus’u ziyaret eden Orta Doğu ve Orta Asya Yöneticisi Cihad Azur, hususa ait açıklamasında, Tunus’un vergi adaletini artırma, kamu hizmetindeki yüksek fiyat faturasını sonlandırma ve genele açık sübvanse sistemi yerine yoksullara transfer sağlama üzerinden kamu maliyesindeki dengesizliği acilen çözmesi gerektiğini kaydetti.

Azur, makroekonomik istikrarı sağlamak için büyük ekonomik dengesizlikleri sınırlayıp devletin ziyan eden şirketlerinde ıslahat yapması gerektiğini söz etti.

Son olarak Tunus’ta duyurulan hükümet ıslahatı programını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Azur, kapsamlı ekonomik kalkınma için Tunus’taki imkanların önünü açmaya yardımcı olacak istihdam dolu özel bölüm yatırımlarının önünde ekonomik açılım ve rekabetin güçlendirilmesinin artık mecburî gereksinim halini aldığını vurguladı.

IMF ile Tunus hükümeti ortasında şubat ayından bu yana devam eden görüşmelerde, IMF tarafı vereceği 4 milyar dolarlık finansal dayanak için “temel besin hususlarına uygulanan sübvansiyonun kaldırılması ve kamudaki harcamaların azaltılmasını” da içeren bir dizi ıslahatı koşul koşuyor.