IATA: Hava yolu sektörü 2023’te kara geçecek

IATA’dan yapılan açıklamada, COVID-19 salgınının neden olduğu krizden toparlanma suratının artmasıyla hava yolu sanayisinin görünümünün güzelleştiği aktarıldı.

Hava yolu dalının ziyanının bu yıl 9,7 milyar dolara düşmesinin beklendiği kaydedildi. IATA, geçen yıl ekim ayında açıkladığı iddialarında dalın bu yıl 11,6 milyar dolar ziyan edeceğini öngörmüştü.

Bunun büyük bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada, hava yolu dalının ziyanının 2020’de 137,7 milyar dolar ve 2021’de 42,1 milyar dolar olarak kaydedildiği anımsatıldı.

Açıklamada, gelecek yıl ise hava yolu bölümü genelinde kara geçilmesinin öngörüldüğü bildirildi.
IATA’nın açıklamasında, ekonomik zorluklara karşın kargo hacimlerinin 2022’de 68,4 milyon tonla rekor düzeye ulaşmasının beklendiği aktarıldı.

İnsanların seyahat etmeye başlamasıyla gelirlerin arttığına işaret edilen açıklamada, maliyetleri denetim altında tutmanın bu yıl için bir zorluk oluşturduğu vurgulandı.

Açıklamada, hava yolu bölümünün gelirinin bu yıl 782 milyar dolara ulaşmasının beklendiği bildirildi.

IATA Genel Yöneticisi Willie Walsh, hususa ait değerlendirmesinde, hava yollarının dirençli olduğunu ve insanların giderek daha fazla hava yolu seyahati gerçekleştirdiğini belirtti.

Artan ekonomik belirsizliğe karşın hava yolu kargo nakliyatının uygun performans gösterdiğine işaret eden Walsh, “Zarar, bu yıl 9,7 milyar dolara düşecek ve 2023 için ufukta karlılık var.” tabirini kullandı.

Walsh, bilhassa yakıt olmak üzere maliyetlere ait zorluklara ve birkaç kilit pazardaki birtakım kalıcı kısıtlamalara karşın “iyimserlik zamanı” olduğunu vurguladı.