Havan mühimmatı taşıyan Boyga’nın ilk teslimatı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı uyumunda yürütülen projeler sonunda ortaya çıkan bir eser daha güvenlik güçlerine teslim edildi.

STM tarafından geliştirilen Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı (İHA) Boyga, kabul testlerinin muvaffakiyetle tamamlamasının akabinde envantere katıldı.

Konuya ait Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “Mehmetçiğe alanda büyük avantaj sağlayacak bir kabiliyeti daha envantere kazandırdık. Ulusal imkanlarla geliştirdiğimiz 81 mm mühimmat bırakabilen İHA Boyga, kabul testlerini muvaffakiyetle tamamladı ve güvenlik güçlerimize teslim edildi. İyi olsun.” tabirlerini kullandı.

STM’nin taktik küçük İHA eser ailesinin en son üyesi Boyga, üzerinde taşıdığı Makina ve Kimya Sanayisi AŞ tarafından üretilen özelleştirilmiş, 81 mm havan mühimmatını, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde maksat üzerine tam isabetle bırakıyor.

Terörle çaba ve asimetrik savaş ortamında faal bir halde kullanılabilecek Boyga, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma mühletine sahip bulunuyor. 1500 metre uçuş irtifasına erişebilen Boyga, 5 kilometre menzilde misyon yapmasının yanı sıra 15 kilogram yükle bir işçi tarafından taşınabiliyor.