Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (28 Haziran 2022)

Yurt içinde öne çıkan bir bilginin olmadığı günde, yurt dışında Almanya GfK tüketici inancı, ABD konut fiyatları ve tüketici inanç endeksi dataları izlenecek.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Geçen haftanın kapanışında gelen ticari kredilerle ilgili döviz koşulu düzenlemesi sonrasında 17,35’lerden 16,07’ye kadar çekilen dolar/TL, bu sabah dünkü kapanış düzeyleri olan 16,50-16,55 düzeylerinden süreç görüyor. Euro/TL 17,52 düzeyinde yatay.

Asya borsaları, dün dalgalı seyreden ABD borsalarını izleyerek gerilerken petrol fiyatları geçen haftanın keskin düşüşünün akabinde tırmanmayı sürdürdü. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,7 gerileyerek bu ayki kayıplarını yüzde 3,8’e çıkardı. Japonya’nın Nikkei endeksi ise yüzde 0,5 artıya geçti.

.::TÜRKİYE VE DÜNYADAN HABERLER::.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çalışma Bakanım hızla Taban Fiyat Tespit Komitesi ile bir ortaya gelecekler ve bu çalışmayı da bu hafta sonra varmadan inşallah bitirecekler. Akabinde da NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu milletimizle, tüm çalışanlarımızla ve emeklilerimizle inşallah paylaşma fırsatını bulacağız” dedi.

Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve iştirak hesaplarında tutulmasını sağlamak gayesi ile stopaj indirimlerinde mühlet 6 ay daha uzatıldı.

Rus doğal gaz devi Gazprom, 21-28 Haziran tarihleri ortası için planlanmış bakım çalışmalarının tamamlandığı TürkAkım boru çizgisi üzerinden gaz sevkiyatının tekrar başladığını duyurdu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Dış Siyaset Danışmanı Yuri Ushakov, Putin’in kasım ayında Endonezya’da düzenlenecek G20 Zirvesi’ne katılmayı planladığını açıkladı.

Kanada, Rus, Belaruslu ve Ukraynalı toplam 82 kişi ve kuruma yönelik yaptırım kararı aldı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, G7 önderlerinin iklim, güç ve açlıkla gayrette işbirliğini arttıracağını açıkladı.

ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın ticarette kayrılan ülke statüsünün kaldırılmasının akabinde bu ülkeden ithal edilen kimi eserler için gümrük tarifesini yüzde 35’e çıkardı.

İngiltere’de enflasyon bekleyişleri Haziran ayında Ocak ayından bu yana görülen en düşük düzeye indi.

GÜNÜN AJANDASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’da düzenlenen NATO Doruğu kapsamında Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile 4’lü toplantı yapacak.

Yurt içinde beklenen bir data bulunmuyor.

Avrupa piyasaları Almanya’dan gelecek GfK tüketici itimat endeksiyle açılacak. Geleceğe dönük beklentileri yansıtan endeks bir evvelki ay -26,0 düzeyinde gelmişti (09.00).

Son 12 toplantısında da faiz artıran Macaristan Merkez Bankası’nın yeni kararı izlenecek. Analistler toplantıdan 50 baz puan daha artış gelmesini bekliyorlar (15.00).

NATO Tepesi Madrid’de başlayacak.

ABD’de öncü mal ticareti ve toptan stok dataları yayımlanacak (15.30).

ABD’de S&P Case Shiller ve FHFA tarafından hesaplanan konut fiyatları tıpkı saatte açıklanacak (16.00).

Conferans Board tüketici itimat endeksi ve Richmond Fed imalat endeksi, ABD’de beklenen başka datalar olacak. Endeksler en son birebir sırayla 106,4 ve -9 olarak açıklanmıştı (17.00).

ABD’de bir öteki bölgesel endeks Dallas Fed Teksas hizmet dalı aktivite endeksi olacak (17.30).

ABD Hazinesi’nin 7 yıllık tahvil ihalesi de takvimde bulunuyor. Bir evvelki 7 yıllık tahvilde ortalama faiz yüzde 2,777’ye kadar yükselmişti (20.00).

Petrol işlemcileri tarafından yakından izlenen API petrol ve petrol eserleri stokları günün son verisi olacak (23.30).

2015 nükleer muahedesinin yine canlandırılması için İran ile ABD ortasında dolaylı görüşmeler Katar’ın başşehri Doha’da başlayacak.