Gelecek Bugün Başlar Derneği’nden ücretsiz koçluk eğitimi

Mevcut his durumlarından fazla, şahısların genel olarak hayatlarını nasıl değerlendirdiklerine dair bir ölçüt olan hayat memnuniyeti, kendini gerçekleştirme, potansiyelini açığa çıkarma, iş hayatında başarılı olma üzere birçok faktör tarafından belirleniyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bilgilerine nazaran Türkiye’deki vatandaşların ortalama ömür memnuniyeti 4,9 olarak ölçülüyor.

Bu sayı, OECD ortalaması olan 6,7’nin altında kalıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun şimdiki datalarında ise Türkiye’nin yaklaşık yarısının “mutlu” olduğu tabir ediliyor.

Yaşam memnuniyetini artırmanın yolunun kendini gerçekleştirmekle ve potansiyelini açığa çıkarmakla mümkün olduğunu savunan Milletlerarası Koçluk Federasyonu (ICF) akreditasyonlu koç MCC Fatih Elibol, koçluk yaklaşımını ve kendi kendinin koçu olmayı anlattığı Gelecek Bugün Başlar kitabını fiyatsız bir eğitim serisine dönüştürüyor.

Kitapla ve eğitimlerle ilgili detayları paylaşan MCC Fatih Elibol, “20 yıllık koçluk tecrübemden süzdüğüm bilgilerle, okurun da dahil olması ve gerçek soruları sorabilmesi için interaktif bir biçimde yazdığım Gelecek Bugün Başlar, bireylerin doyum hissettikleri yeni hayatlarına giden evrelerde uygulayacakları aksiyon planlarını keşfetmelerine imkan tanıyor.

Şimdi bu kitap, dünyada bir birincisi gerçekleştirerek, akreditasyonlu ve fiyatsız bir eğitim serisine dönüşüyor” dedi.

“KENDİNİ, ÇEVRENİ, BAĞLANTISINI TEŞHİS; HAYATINI DÖNÜŞTÜR”

Kitabın “Kendini Tanı”, “Çevreni ve İrtibatını Tanı” ve “Hayatını Dönüştür” isimli üç kısımdan oluştuğunu belirten MCC Fatih Elibol, “Bir seyahat olarak tasarladığım kitabı okuyanlar, yola kendilerini tanıyarak başlıyor. Sonraki kısımda okurlar, irtibat alanlarında, yani aile, eş, çocuk, iş, para üzere farklı kavramlarla etkileşimlerinde nasıl olduklarını keşfediyor.

Son kısım ise kitabın geleceğin insanın bugününde ortaya çıktığını, bugünkü niyet ve aksiyonların geleceği belirlediğini savunan tezini pratiğe dökmeyi, koçluk yaklaşımı ışığında dönüşümü amaçlıyor. Birincisini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz ve ikincisi için gün saydığımız, 27-28 Haziran’da düzenlenecek Gelecek Bugün Başlar Eğitimi de kendisini yenilemeye bugünden başlamak isteyenlere rehber oluyor.

Katılımcılar, gerçek sorular sorarak kendilerini ve etraflarını tanımak için kıymetli bir adım atarken, seçtikleri ve gerçekte yaşamak istedikleri hayatı görme talihi yakalıyor” tabirlerini kullandı.

ÜCRETSİZ ETKİNLİKLER ÜÇ AYDA BİR TEKRARLANACAK

Eğitim serisinin Milletlerarası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından Continuing Coach Education (CCE) olarak akredite edildiğini, bu tarafıyla ICF eğitimlerinin birinci 6 saatine karşılık geldiğini hatırlatan MCC Fatih Elibol, “İnternet sitemizde fiyatsız iştirak müracaatlarını açtığımız ve kayıtlarını almaya başladığımız ikinci etkinliğimiz, 27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Üç ayda bir tekrarlamayı hedeflediğimiz fiyatsız eğitimlerimizle hayatımızın içindeki bütün karmaşayı sisteme koyan koçluk yaklaşımının asıllarını yaymaya odaklanacağız. Hayatına unvanlı, profesyonel bir koç olarak devam etmek isteyenler, ICF’in zarurî kıldığı 6 saatlik birinci eğitimi fiyatsız tamamlamış olacak.

Koç olmayı düşünmeyenler ve mevcut hayatlarına daha güzel bir biçimde devam etmek isteyenlerse kendi gelişimleri üzerine çalışacak bir yol, bir metot edinmiş olacak” diye konuştu.

“GELECEK BUGÜN BAŞLAR, BİR UYGUNLUK HAREKETİNİN ADI”

Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği Parlamentosu’ndaki vekillere, dünyanın değerli şirketlerinin üst seviye yöneticilerine mentorluk ve önder koçluğu yapan MCC Fatih Elibol, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı:

“İsteğim, gayretim, insanların yeteneklerini keşfetmelerini ve potansiyellerini büsbütün açığa çıkarabilmelerini sağlamak. Bu kapsamda koçluk ve kendi kendine koçluk kavramlarının yaygınlaşması için Gelecek Bugün Başlar Derneği’ni kurduk. Koçluk eğitimi verdiğim öğrencilerim bu dernek bünyesinde koçluk pratiklerini sürdürüyor.

Dernek olarak kendilerini geliştirmek isteyen gençlere vereceğimiz burslarla koçluğu bir güzellik hareketine dönüştürmek, dalga dalga yaymak için çalışıyoruz. Birbirimize dokunarak, dünyayla ve öbür beşerlerle barışarak daha yüksek bir doyuma ulaştığımız hayatlar inşa edecek, dünyayı daima birlikte daha düzgün bir yer haline getirmek için kendimize ve etrafımıza kulak vereceğiz.”