Fransa’da Macron’un ittifakı salt çoğunluğu sağlayamıyor

Fransa’da genel seçimlerinin ikinci tipinde hükümet 30 yıldan bu yana birinci sefer meclisteki salt çoğunluğu kaybetti.

Sandık çıkış anketlerine nazaran, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğindeki Ensemble (Birlikte) ittifakının 200 ile 260 ortasında, Jean Luc Melenchon’un liderliğindeki Nupes ittifakının 149-200 ve Marine Le Pen’in partisinin 90 sandalye kazanması bekleniyor.

Katılım oranı ülke genelinde yüzde 38.11

Ülkede 577 sandalyeli Ulusal Mecliste vazife yapacak milletvekillerinin belirleneceği genel seçimin ikinci çeşidi için oy verme süreci tamamlandı. Fransa Dışişleri Bakanlığı, lokal saatle 17.00’de seçime iştirak oranının, ülke genelinde yüzde 38,11 olduğunu açıkladı. Bu oran 2017’de tıpkı saatte yüzde 35,33 olarak bildirilmişti.

Fransa’da genel seçimin birinci çeşidinde bir adayın salt çoğunluğu sağlayamadığı sandalyeler için ikinci tıp yapılıyor. Birinci çeşitte yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar, ikinci çeşide kalıyor. Bu cinste en fazla oyu alan aday milletvekili seçiliyor. Buna nazaran, 5 milletvekili adayı seçimin birinci çeşidinde Ulusal Meclise girmeye hak kazandı.

Ülkede yaklaşık 48,7 milyon seçmen var

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Touquet kentinde, çok solcu Fransa Boyun Eğmeyen Partili (LFI) Jean-Luc Melenchon Marsilya’da, çok sağcı Ulusal Birlik Partili (RN) Marine Le Pen Henin-Beaumont’da oyunu kullandı.

Genel seçimlerde öne çıkan iki ittifak

Melenchon’un teşebbüsüyle LFI, Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Parti (PS) ve Komünist Partiyi (PCF) kapsayan “Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği” (Nupes) ittifakı kuruldu.

Nupes ittifakı, mecliste salt çoğunluk olan 289 sandalyeyi alarak, Melenchon’un başbakan olarak atanmasını hedefliyor.

Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) etrafında da Horizons (Ufuklar) ve Demokrasi Hareketi (MoDem) partilerinden oluşan “Birlikte” (Ensemble) ismi verilen konfederasyon oluşturuldu.

Macron’un vaatlerini yerine getirebilmesi için, genel seçimlerde mecliste salt çoğunluğu sağlayabilmesi ve hükümeti kurabilmesi büyük kıymet taşıyor.

Öte yandan seçimin ikinci tipine kalan Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un yanı sıra aday olan 14 bakandan, milletvekili seçilemeyenlerin kabineden istifa edecekleri daha evvel belirtilmişti.