Finansal hizmetlerde 4,9 puanlık düşüş

Haziran ayında Finansal Hizmetler İtimat Endeksi, bir evvelki aya nazaran 4,9 puan düşüş kaydederek 168,0 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya nazaran, endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talebin FHGE’yi artış tarafında etkilediği, son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin ise FHGE’yi azalış tarafında etkilediği görüldü.

Açıklamada şöyle denildi:

“İş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda iş durumunda güzelleşme olduğu istikametindeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı istikametindeki beklentilerin bir evvelki aya kıyasla zayıflayarak devam ettiği gözlenmektedir. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu tarafındaki değerlendirmelerin ise güçlendiği görülmektedir.

2022 yılı Haziran ayında, NACE Rev.2 dal sınıflamasına nazaran “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” kesiminde inanç endeksleri alt dallar prestijiyle değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)“ ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” dallarında bir evvelki aya nazaran sırasıyla 5,5 ve 16,4 puanlık azalış olduğu, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu toplumsal güvenlik hizmetleri hariç)“ bölümünde ise 9,9 puanlık artış olduğu gözlenmektedir. “