Erkek yılan yüzünden yakalandı: ABD’de ağırlığıyla rekor kıran dev piton bulundu

ABD’li yetkililer, bir biyolog takımının yakın vakitte Florida’da şimdiye kadar yakalanan en ağır Burma pitonunu yakaladığını duyurdu. 


Güneybatı Florida Müdafaa Kurumu bir haber bülteninde, dişi pitonun 68 kilogram yükünde ve 5 metre uzunluğunda olduğunu yükünde olduğunu açıkladı. Ayrıyeten hayvanın 122 gelişen yumurtası olduğunu söyledi.

Konuya ait açıklama yapan yırtıcı hayat biyoloğu Ian Bartoszek, takımın pitonun hareketlerini, üreme davranışlarını ve habitat kullanımını incelemek için erkek “keşif” yılanlarına implante edilen radyo vericilerini kullandığını açıkladı.


Bartoszek, “Samanlıkta iğneyi nasıl arayacaksınız? Bir mıknatıs kullanabilirsiniz. Biz de buna emsal bir biçimde, etraftaki en büyük dişileri cezbetmesi için erkek izci yılanları kullandık” dedi. 

Bununla birlikte, dişi yılana yapılan otopsi, hayvanın sindirim sisteminde toynak çekirdeği buldu.  Bu da yetişkin bir beyaz kuyruklu geyiğin, onun son yemeği olduğunu gösterdi.

Diğer taraftan National Geographic, süratli üremeleri ve etraflarındaki yabanî hayatın tükenmesi ile bilinen istilacı pitonların devam eden tesirini vurgulayarak keşfi kayıt altına aldı. Bartoszek, dişi pitonların ortadan kaldırılmasının  üreme döngüsünü bozmada kritik bir rol oynadığını belirterek, “Bu, güney Florida için vaktimizin yırtıcı hayat sorunudur” dedi.

Öte yandan, araştırmacıların bölgeyi pitonlardan arındırma çalışması, 2013’te başladığından beri, güneybatı Florida’da yaklaşık 258 km alandan binden fazla piton temizlendi. Otopsiler pitonlarının içinde onlarca beyaz kuyruklu geyik buldu. Florida Üniversitesi’ndeki bilgi araştırmacıları, piton midelerinden 24 göğüslü tipi, 47 kuş çeşidi ve iki sürüngen çeşidi belgeledi.