Dünyanın en büyük tatlı su balığı Kamboçya’da keşfedildi: 300 kilogram ağırlığında ve 4 metre boyunda

Kamboçya’nın Mekong Irmağı’ndaki köylüler, yaklaşık 300 kilogram  tartısındaki bir vatoz yakaladı. Bilim insanları hayvanı dünyanın en büyük tatlı su balığı olarak tanımladı. Dev vatoz, 2005 yılında Tayland’da akıntıya karşı yakalanan 293 kilogramlık dev yayın balığının rekorunu elinden aldı. 

Yerli halkın lisanında “dolunay” manasına gelen Boramy ismi verilen dört metrelik dişi vatoz balığı onlarca kişinin yardımıyla birlikte kıyıya çekildi. Araştırmacılar hayvanın hareketlerini  ve davranışlarını izlemek için  elektronik bir çip taktıktan sonra, Boramy’i ırmağa geri bıraktı.

“HALA BURADA OLMASI UMUT VERİCİ”

National Geographic Channel’daki “Canavar Balık” programının eski sunucusu ve artık bir muhafaza projesi olan Mekong Harikaları’nın (Wonders of Mekong) üyesi olan biyolog Zeb Hogan, “Bu çok heyecan verici bir haber zira dünyanın en büyük tatlı su balığını araştırmak için bahtımız var” dedi.

Hogan, “Ayrıca bu durum,  Mekong nehrinin  bu kısmının hala sağlıklı olduğu manasına geliyor.  Bu devasa balıkların hala burada yaşıyor olması bir umut işareti” diye konuştu.

Öte yandan Boramy, geçen hafta ırmağın kuzey Kamboçya kıyısı boyunca uzanan bir ada olan Koh Preah açıklarında ağlara takıldı. Bir balıkçı, kuşağı tükenmekte olan vatozun büyüklüğüne şaşırıp Mekong Olağanüstüleri ile temasa geçti.

Diğer taraftan, Mekong Irmak Komisyonu’na nazaran, Kamboçya, dünyadaki en çeşitli balık popülasyonuna sahip üçüncü ülke pozisyonunda bulunuyor.  Fakat çok avlanma, kirlilik, tuzlu su girişi ve tortu tükenmesi Mekong Nehri’ndeki balık popülasyonunun düşmesine neden oluyor. 

Mekong’un mükemmellerine nazaran, balıkçılık kısıtlamaları ve ırmak müdafaaları da dahil olmak üzere çeşitli müdafaa tedbirlerine karşın, bilhassa vatozlar, toplu vefat olaylarıyla bu değişikliklere karşı savunmasız kaldı.