Doğal gaz fiyatları, Kuzey Akım 1’deki kesintiyle yükselişte

Hollanda TTF hub’ı Temmuz vadeli doğal gaz kontratı 7,86 EUR artışla 125,60 EUR/MWh’e yükselirken, TTF hub’ı gün öncesi kontratı ise son sürecini 1,50 EUR artışla 124,50 EUR/MWh düzeyinden gerçekleştirdi.

İngiltere NBP hub’ı Temmuz vadeli kontrat bugün en son 10,95 p artışla 212,75 p/th düzeyinden el değiştirirken, NBP spot gaz kontratı 65,00 p artışla 195,00 p/th seviyesine yükseldi

Trader’lar Kuzey Akım 1 boru sınırında devam eden düşük akışlara ve mümkün kış devri arz kıtlığı riskine dikkat çekiyor.

Bir trader, “Hala kışı dolu depolarla yapabiliriz, lakin Rusya akışlarını durdurursa, dolu depolarda bile soğuk bir kış bizi kıymetli ölçüde etkileyebilir” yorumunu yapıyor.

Rus gaz devi Gazprom, bir kompresör istasyonundaki gaz türbini meselelerini münasebet göstererek, geçen hafta Kuzey Akım 1 sınırının kullanılabilir kapasitesini %40’a düşürmüştü.

Rusya’dan Türkiye’ye giden 31,5 milyar mᶟ yıllık kapasiteli TürkAkım boru sınırının Salı gününden itibaren bir haftalık bakıma girmesi planlanıyor ve bu da Avrupa gaz arzını daha da azaltıyor. Birinci olarak Mart ayında yapılması planlanan kesinti, hafta sonuyapılan açıklsamaya nazaran 21-28 Haziran ortası gerçekeleşecek.