‘Demir Yumruk’ operasyonu şüphelisi evsiz: Bin lira teklif edip üzerime şirket açtılar

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Hatalarla Uğraş Şubesi grupları, 10 aylık teknik ve fiziki takip sonucu demir- çelik bölümünde faaliyet gösteren 3 başka hata örgütüne yönelik ‘Demir Yumruk’ operasyonu düzenledi.

Ankara merkezli 29 vilayette, 105 milyar TL’lik uydurma faturayla kamuyu 25 milyar ziyana uğratan şirketlere yönelik operasyonda, ortalarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da bulunduğu 323 kuşkulu gözaltına alındı.

Suç örtülerinin, demir- çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, kesimdeki öbür firmaları devre dışı bırakarak inhisar olmaya çalıştıkları, düzmece fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kar sağladıkları belirlendi.

‘MAĞDUR OLDUM’

Gözaltına alınan şüphelilerden Mustafa G., savcılık sözünün akabinde hür bırakıldı.

Mustafa G., tanımadığı bireylerle para karşılığı kimlik bilgilerini paylaştığını belirterek şunları söyledi:

“İzmir’de fuarda gezerken yanıma tanımadığım arkadaşlar geldi. Benim üzerime şirket açacaklarını söyleyerek bin lira para teklif ettiler. Ben de sokaklarda kaldığım için kabul ettim. ‘2 ay sonra şirket kapanacak’ demişlerdi. Fakat ben 2 ay sonra bunlara ulaşamadım. Mağdur oldum. Ankara’da üzerime şirket açılmış. Ben 2 ay sonra vergi dairesine gittim, vergi dairesinde şirket açıldığını öğrendim. Vergi şifremi değiştirdim. 2 sene sonra kuşkulu olarak gözaltına alındım, mağdurum. Sözümü verdim, geri gidiyordum. Şirketi kapattırmak için Ankara’ya geldim. Şirketi kapatamadım” dedi.