DEİK Başkanı Olpak: Liderler önümüzü açacak, biz de arkalarından geleceğiz

Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı’nın akabinde iki ülke alakalarını pahalandıran Dış Ekonomik İlgiler Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, Suudi Arabistan’ın bölgesinde büyük değere sahip olduğunu, geçmişte iki ülke ortasında müteahhitlik dahil çeşitli alanlarda hoş işlerin hayata geçirildiğini söyledi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Türkiye’ye yaptıkları ziyaretlerin son derece kıymetli olduğunu, Selman’ın beraberinde ülkesinin önde gelen firma temsilcilerinden oluşan 35 kişilik heyetle Türkiye’ye geldiğini belirten Olpak, şunları kaydetti: “İlişkilerimizi ve ticaretimizi daha ileri götürebilecekken maalesef gerilediğimiz bir periyot yaşadık. Gelen heyetle yaptığımız sohbetlerde, bundan sonra bu ziyaret başta olmak üzere hem geçmişin telafisi hem de ‘Daha ileriye nasıl gidebiliriz?’ konusu masaya yatırıldı. Ziyaretin içeriği ve verilen bildirilerin sıcaklığı çok değerliydi. Olağanda biz Suudi Arabistan’ın projelerini gündeme getirip bunlardan hisse almak istediğimizi söyleriz lakin artık biz daha söylemeden kendileri teklifte bulundu. ‘Bizim trilyon dolarlarla tabir edilen projelerimiz var. Sizin müteahhitlik firmalarınızın muvaffakiyetlerini biliyoruz. Suudi Arabistan’da yaptıkları işleri de biliyoruz. Bunu birlikte yapmaya biz hazırız.’ dediler. Verilen ileti bu noktada çok değerliydi.”

DEİK Lideri Olpak, Muhammed bin Selman’ın ziyareti kapsamında yapılan görüşmelerdeki olumlu havanın iş dünyasının önünün açılması açısından kıymetli olduğunu lisana getirdi. COVID-19 salgını sebebiyle konulan seyahat yasağının kaldırılmasının da olumlu bir gösterge olduğunu vurgulayan Olpak, “Bundan sonraki süreçte başkanlar önümüzü açacak, biz de iş dünyası olarak artlarından geleceğiz. Önümüz açıldığı ve siyasi irade ortada olduğu surece 2023’te 10 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum.” dedi.