Çimsa’dan 52 milyon liralık güneş enerjisi yatırımı

Sabancı Holding iştiraki Çimsa, Afyon Fabrikası’nda Türkiye çimento bölümünün en büyük güneş gücü santrallerinden birini kurmaya hazırlanıyor. 3,3 MW konseyi güce sahip olacak santral, yıllık 4,2 milyon kWh elektrik gücü üretecek. Bu santralde üretilecek elektrik ölçüsü 3 bin hanenin yıllık elektrik muhtaçlığına eş kıymet olacak.

60 bin metrekare alanda 7 bin 479 adet güneş panelinin kullanılacağı ve 2023’ün dördüncü çeyreğinde etkin olacak güneş güç santrali (GES) projesinde, yıllık 2 bin ton karbondioksit tasarrufu sağlanarak 2 milyon ağacın karbondioksit nötrleme kapasitesine denk gelen ölçüde katkı yaratılması hedefleniyor.

“Sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak için çok çalışıyoruz”

Çimsa’da yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmek için çalıştıklarını belirten Çimsa CEO’su Umut Zenar, “Öncelikle iklim değişikliği ile gayrette güneş ve rüzgâr gücü üzere sürdürülebilir kaynakların kullanımı ülkelerin güç stratejilerinde kıymetli yer tutuyor. Global emisyonların 2030’a kadar yarı yarıya azaltılması için yenilenebilir güç kullanımına yönelik büyük çaplı bir dönüşüm yaşanması gerekiyor. Bu süreçte Çimsa olarak döngüsel iktisadın bir kesimi olmaya devam etme amacıyla, yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmek ve sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak için çok çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında, karbon ayak izinin azaltılması, güç verimliliği, etraf dostu eserler üzere bahislere odaklanmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda hayata geçireceğimiz güneş gücü yatırımımızın tüm dünyanın ortak sorunu olan emisyonların azaltılması konusuna büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.