‘Birileri çocuğuna iş bulamazken birilerinin 4-5 yerden maaş aldığını biliyorum’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Bayan Kolları tarafından CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen programda, Bilecik, Bolu, Düzce ve Sakarya’dan gelen Bayan Kolları vilayet ve ilçe liderleri ve üyeler ile buluştu.

Kılıçdaroğlu, AK Parti’den istifa ederek CHP’ye üye olan iki genç bayana da parti rozeti taktı.

Ev bayanlarının meselelerine değinen Kılıçdaroğlu, daha evvel açıkladığı ve iktidara geldikleri takdirde yürürlüğe koyacakları Aile Dayanakları Sigortası’nı işaret ederek, “Düzce’de konuşurken söyledim, sizi erkeklere muhtaç etmeyecek bir tertibi kuracağım diye, evet Aile Dayanakları Sigortası’nın temelinde de o yatıyor. Bayanları, erkeklere muhtaç etmeyeceğimiz, onların getirebileceği üç, beş kuruşla yahut besinle yalnızca ailenin geçinemeyeceğini, bayanın da bir toplumsal güvenliğinin olmasını ve bunun da Aile Dayanakları Sigortası ile hayata geçirebileceğimizi söyledim.” dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları kaydetti:

“Öncelikle güzel geldiniz. Burası sizin meskeniniz. Bir siyasetin başarılı olması için o toplumda yaşayan herkesin bir biçimiyle o siyasetin içinde olması; o siyasete taraf vermesi lazım. Bizde siyaset biraz erkek hükümran bir yapı içinde. Aslında bütün dünyada biraz bu türlü. Lakin bu muhakkak evrelerde kırılıyor. Ve bayanlar da bir formuyla siyasetin içinde ana özne olarak yerlerini alıyorlar.

Sizden isteğim şu; stratejik çalışmayı öğrenin. Kiminle konuşmalıyız, sohbet etmeliyiz, kimi partiye kazandırmalıyız. Tahminen hayatında hiç politik söylemi dinlememiş yahut politik telaffuzdan gelmeyen yahut konutunda hiç siyaset konuşulmayan bir ailede oturup konuştuğunuz vakit dünyanın sıkıntısını dinleyebilirsiniz. Asıl o kederleri çözecek olan siyaset kurumu, öbür bir şey değil. Onlara siyasetin ne kadar kıymetli olduğunu aktarmak ve kendi haklarını şayet arayacaklarsa arama yolunun siyasetten geçtiğini de bir biçimiyle anlatmanız gerekiyor.

Bir konutta yaşayan dramı en derinden hisseden meskendeki bayandır. Onu da biliyoruz. Şiddete uğrayan bayan, baskı altında olan bayan, kanısını özgürce tabir edemeyen bayanlar var. Dolasıyla bir biçimiyle bunları da sizin kucaklamanız lazım. Ona tahlilleri anlatmanız lazım. Aile Dayanakları Sigortası, kız çocuğunun okuması, onun yurt sıkıntısının çözülmesi, oğlunun varsa yurt meselesinin çözülmesi, meskende huzurun olması, taban bir gelir teminatının konuta sağlanması, o gelir teminatı içerisinde annenin gelecek açısından bir kaygı hissetmemesi, bu vazifenin toplumsal bir devlete ilişkin olduğunu Anayasa’nın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen unsurlarından birisinin de toplumsal devlet olduğunu; toplumsal devletin yoksulun, fukaranın yanındaki devlet tarifi, halkın lisanıyla; devlet olduğunu ve bütün dünya anayasalarında da devletin toplumsal olması gerektiğinin yazıldığını bir biçimiyle anlatmamız lazım.

“Sizi erkeklere muhtaç etmeyecek bir sistemi kuracağım”

En büyük sorunu yaşayan konut bayanları. Mesken bayanlarını dinlememiz, onların problemlerinin nasıl çözüleceğini anlatmamız, Düzce’de konuşurken söyledim, bütün bayanlara; sizi erkeklere muhtaç etmeyecek bir nizamı kuracağım diye, evet Aile Dayanakları Sigortası’nın temelinde de o yatıyor. Bayanları, erkeklere muhtaç etmeyeceğimiz, onların getirebileceği üç, beş kuruşla yahut besinle yalnızca ailenin geçinemeyeceğini, bayanın da bir toplumsal güvenliğinin olmasını ve bunun da Aile Takviyeleri Sigortası ile hayata geçirebileceğimizi söyledim, aktardım. En büyük alkışı da buradan aldığımı tabir edeyim. Demek ki bayanlar bu mevzuda biraz kaygılı.

“Asıl o yürüyüş o vakit bitecek”

Adalet Yürüyüşü bir başlangıçtı, şimdi sonuçlanmış değil. İktidar olduğumuzda Adalet Yürüyüşü’nde ve iktidar olduktan sonra da adaleti sağladığımızda asıl o yürüyüş o vakit bitecek. Büyük adaletsizliklerin olduğunu biliyorum. Bir meskende üç, dört çocuğun işsiz olduğunu, annenin, babanın kaygılı olduğunu biliyorum. Sıkıntıların büyük olduğunu biliyorum. Birileri çocuğuna iş bulamazken birilerinin dört, beş yerden maaş aldığını biliyorum. Bütün bunların hepsini çözeceğiz. Lakin kim çözecek, biz çözeceğiz. Bayanı ile erkeği ile, yaşlısıyla genciyle bir arada çözeceğiz. Bu çabayı verdiğimiz vakit bu ülkeye sahiden vazifemizi yapmış oluruz. Asıl amacımız de bunu sağlamak.

Sizin gücünüz var. Gücünüzü kullandığınız vakit göreceksiniz ki pek çok sorun da zaten çözülmüş olacaktır. Biz bazen iktidarı eleştirerek de tahlil yolları ortaya koyarak da iktidarın kimi şeyleri yapmasını sağlıyoruz, esasen. Taşeron emekçilere takım verilmesi, emekliye bayramda ikramiye verilmesi üzere pek çok uygulama bizim ısrarlı tenkitlerimiz üzerine ve biz bunları çözeceğiz dememiz üzerine geldi. EYT’lilerin meselelerinin çözülmesi, 3600 ek gösterge… Bütün bunların hepsi var.

Kırsalda her bayan ve her genç sigortalı olacak ve sigortasını devlet ödeyecek. Bu değerli, bunu anlatın. Kırsal boşalıyor, kırsalın boşalmaması lazım. Kırsalın boşalması demek, 84 milyonun aç kalması demek. Oradaki insanların desteklenmesi gerekiyor. Gençler çalışıyorsa toplumsal güvenliklerini her ay devlet tertipli yatıracak. Bayan çalışıyorsa ki çalışıyor, erkekten daha fazla çalışıyor, bilhassa Karadeniz’de bunu biliyorum, dolasıyla onların da toplumsal güvenliği olacak, o toplumsal güvenlik primlerini de devlet ödeyecek. Onlar kendi emeklilik haklarını kazanmış olacaklar. Bunu sağladığımız vakit kırsalda daha güçlü bir yapılanma, daha güçlü bir üretim ve çalışanın, alın teri dökenin hakkını aldığı bir nizamı de inşa etmiş olacağız.”

Kılıçdaroğlu, merasimde partiye katılan yeni üyelere rozetlerini taktı. (ANKA)