BigPicture Doğa Fotoğrafçılığı Yarışması’nın kazananları açıkladı: Vahşi yaşamın hayatta kalma savaşı gözler önünde

Dünyanın biyolojik çeşitliliğini vurgulayan ve gezegenin karşı karşıya olduğu birçok tehdidi gösteren BigPicture Tabiat Fotoğrafçılığı Müsabakası, kazananlarını ve finalistlerini açıkladı. 

Fotoğraf: Mediadrumimages/Jose Grandio

Yarışma California Bilimler Akademisi tarafından yürütülüyor. Eserler, Suzi Eszterhas, Sophie Stafford ve fotoğraf editörü Jaymi Heimbuch’ın ortalarında yer aldığı tabiat ve müdafaa fotoğrafçılığı uzmanlarından oluşan bir panel tarafından bedellendiriliyor.

Fotoğraf: Mediadrumimages/Tom Shlesinger

BÜYÜK ÖDÜL’ÜN KAZANANI

Büyük Ödül’ü  bir çiftleşme ritüelinde birbirleriyle kaynaşan kaktüs arıları yakından gösteren “Bee Balling” isimli fotoğrafıyla Karine Aigner kazandı. Teksas’ta çekilen fotoğraf sıradışı. Zira kaktüs arıları yalnız yaşıyorlar, fakat çiftleşme maksadıyla birbirlerine çok yakın yuva yapıyorlar.

Fotoğraf: Mediadrumimages/Karine Aigner

KARASAL HAYAT KATEGORİSİNİN KAZANANI

Fotoğrafçı Bence Mate, sabah güneşinin birinci ışıklarıyla geriden aydınlatılan bir Avrasya kunduzunun ağacı kemiren fotoğrafıyla “Karasal Yaşam” kategorisini kazandı. Fotoğraf, , kunduzların barajlar inşa ederek hayat alanlarını nasıl değiştirdiğini gösteriyor. Bununla birlikte, Avrasya kunduzları bir vakitler dünyada yaygın olarak bulunuyordu. Lakin büyük kemirgenler, 1800’lerde neredeyse tükenene kadar avlandı. Sayıları 20. yüzyılın başında 1 200 bireye kadar düştü. Muhafaza uğraşlarının akabinde kunduzların sayısı artık bir milyonun üzerinde bulunuyor.

Fotoğraf: Mediadrumimages/Bence Mate

SUDA ÖMÜR KATEGORİSİNİN KAZANANI

Deniz aslanları, ABD’nin California eyaletinde yer alan Montere Körfezi’nin sembollerinden biri. Fakat fotoğrafçı David Slater, deniz tabanının bir kısmında dalış yaparken üzücü bir görüntüye rastladı. Meyyit bir deniz aslanı, bedenini süsleyen rengarenk yarasa yıldızlarıyla kaplı bir halde yatıyordu. Omnivor(et yiyici) olan yarasa yıldızları, okyanus tabanına düşen leşlerle besleniyorlar. 

Fotoğraf: Mediadrumimages/David Slater

İşte yarışın öbür finalistleri…

Fotoğraf: Mediadrumimages/Pal Hermansen

Fotoğraf: Mediadrumimages/Fernando Constan

Fotoğraf: Mediadrumimages/Tony Wu

Fotoğraf: Mediadrumimages/Tom St George

Fotoğraf: Mediadrumimages/Jaime Culebras

Fotoğraf: Mediadrumimages/Bence Mate

Fotoğraf: Mediadrumimages/Sitaram May