Biden’dan petrol sektörüne daha çok petrol rafine etme çağrısı

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, ülkede artan akaryakıt fiyatlarıyla çaba gayesiyle federal akaryakıt vergisinin eylüle kadar 3 ay mühletle askıya alınması için Kongre’ye davette bulundu.

Eyaletleri de benzeri halde bir müddetliğine vergi muafiyeti yapmaya davet eden Biden, petrol şirketlerine de davette bulundu.

Biden, ülkede güç üretiminin rekor kırdığını belirterek, “Demek ki sorun petrol üretiminde değil. Buradan petrol sanayisini, daha çok petrol rafine etmeye davet ediyorum. Böylelikle halkın üzerindeki yükü bir nebze alabiliriz.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen ve konuştuğu esnada ardında savaşa ait manzaralara yer veren Biden, tüm dünyada yükselen petrol fiyatlarından Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i sorumlu tuttu.

Biden, ABD’deki herkesin Ukrayna’ya takviye için birlik olduğuna işaret ederek, “Bugün beni ABD’deki yüksek petrol fiyatları için eleştiren Cumhuriyetçiler, artık bana Ukrayna’yı desteklediğim için yanlış yaptığımı mı söylüyorsunuz? Putin’e karşı durduğum için yanlış yaptığımı mı söylüyorsunuz?” tabirini kullandı.