Bedelli askerlik düzenlemesi komisyonda

TBMM Ulusal Savunma Kurulunda, Askeri Ceza Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine devam ediliyor.

Teklifin birinci imza sahibi Refik İtina, düzenlemeyle Ulusal Savunma Bakanlığının bir kısım muhtaçlıklarını karşılamayı amaçladıklarını, Komite üyelerinin de yapan teklif ve görüşleriyle teklife katkı sağlayacaklarına inandığını kelamlarına ekledi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “İYİ Parti olarak ulusal savunmaya ait hususları daima hassas görüyoruz. Mevzuyu daima siyaset üstü gördük ve her bütçesine de ‘evet’ oyu kullandık. Kanun teklifine genel manada olumlu bakıyoruz. Lakin ordumuzun çıkarları doğrultusunda tenkitlerimizi de lisana getiriyoruz.” diye konuştu.

Örs, teklife, astsubaylara makam ve misyon tazminatının verilmesine ait unsur eklenmesi gerektiğine dikkati çekerek “TSK’nın bel kemiği olan astsubaylarımız emekli olduktan sonra tekrar çalışma durumunda kalmaktadırlar. Bu duruma bir tahlil getirmeliyiz.” tabirini kullandı.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “bu vakte kadar hiç kimsenin AK Parti iktidarları kadar Türk ordusuna ziyan vermediğini” tez etti.

Kahraman Türk subaylarının kumpaslarla ordudan tasfiye edildiğini, FETÖ’nün kirli çocuklarının yolunun açıldığını savunan Arık, “Bu kirli yapıları tasfiye ederken öbür yapıların önünü açıyorsunuz. Özel hususlarda, savunma ve müşavere hizmeti verdiğini açıklayan SADAT hakkında ne düşünüyorsunuz? Ulusal Savunma Bakanlığı, bu paramiliter yapı karşısında rastgele bir teşebbüste bulundu mu bulunmayı düşünüyor mu?” diye sordu.