Batı Karadeniz sel

BOLU

Bolu’da sağanak nedeniyle su taşkınları oluştu.

Kentte iki gündür aralıklarla süren sağanak akşam saatlerinde tesirini artırdı.

Paşaköy Mahallesi ile D-100 kara yolunun İstanbul istikametinde su taşkını oluştu. Trafik grupları su taşkını sebebiyle D-100 kara yolunu kısa vadeli trafiğe kapatarak, ulaşımı kent merkezine yönlendirdi.

D-100 kara yolu üzerindeki bir alışveriş merkezini de su bastı. Su altında kalan alışveriş merkezinin bir kısmıyla garajında hasar meydana geldi.

Öte yandan sağanak kent merkezinde derelerin de taşmasına yol açtı, birtakım mesken ve iş yerlerini su bastı.

Bolu Belediyesi, Karayolları, Vilayet Özel Yönetimi, AFAD ve sıhhat takımları bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, sağanak Yeniçağa, Dörtdivan ve Gerede ilçelerinde de günlük ömrü ve ulaşımı olumsuz etkiledi. Taşan dereler taşkınlara neden oldu.

Bolu’nun Mengen ilçesinde çay ve derelerin taşması sonucu bölgedeki kimi meskenlerden vatandaşların tahliyesine başlandı.

Sağanak nedeniyle ilçe merkezinden geçen Türk Beyli Çayı, Mengen Çayı ve Sazlar Deresi taştı. Sazlar Deresi’nin taşmasıyla Sazlar köyü ile Yörükler Mahallesi’nde meskenler önlem emelli boşatılmaya başlandı.

Taşan çay ve dere nedeniyle birçok konut sular altında kaldı.

BOLU DAĞI’NDA GÖRÜŞ ARASI 10 METREYE DÜŞTÜ

Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı Tüneli bölümünde tesirli olan sağanak ve sis nedeniyle görüş aralığı 10 metreye kadar düştü.

Karayolları grupları şoförleri güzergahtaki sise karşı sis lambaları ile ışıklı tabelalarla uyardı.

Otoyolda misyon yapan trafik takımları ise şoförlerden yakın takip, yanlışlı sollama ve çok sürat yapmamalarını istedi.

ZONGULDAK ALAPLI

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde tesirli olan sağanak nedeniyle ırmağın debisinin yükselmesi sonucu Alaplı Köprüsü yaya ve araç geçişine kapatıldı.

Çevrede tedbir alan polis ve zabıta grupları de ırmak kenarlarına vatandaşların yaklaşmasına müsaade vermiyor, ırmak güzergahında bulunan araçların kaldırılması için anonslar yapılıyor.

Öte yandan birtakım sandallar ziyan görürken, belediyeye ilişkin 3 iş makinesiyle yüksek kesitlerden gelen moloz yığınlarını ve odun modüllerini temizleme çalışması başlatıldı.

ZONGULDAK DEVREK

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde tesirli imkan sağanak nedeniyle kimi konut ve iş yerleri sular altında kaldı.

İlçeye bağlı Çaydeğirmeni beldesinde sağanak ömrü olumsuz etkiledi. Yol kenarındaki kimi konut ve iş yerlerini su bastı. Vatandaşlar kendi imkanlarıyla meskenlerini temizlemeye çalıştı.

İlçeye bağlı Çaydeğirmeni beldesinde sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Yol kenarındaki kimi konut ve iş yerlerini su bastı. Vatandaşlar kendi imkanlarıyla meskenlerini temizlemeye çalıştı.

Karayolları takımları de güzergahta tedbir aldı. Yolda biriken sular nedeniyle araçlar ilerlemekte zahmet çekerken, belediye gruplarınca yolda temizleme çalışması yapıldı.

Öte yandan selde mahsur kalan 2 yavru köpek vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

DÜZCE

Düzce’nin Yığılca ilçesinde iki gündür devam eden sağanak bölgede sel ve su baskınlarına yol açtı.

İlçede aralıksız süren sağanak nedeniyle dereler taştı ve su baskınları oluştu. İlçe merkezindeki köprüler önlem gayesiyle geçişlere kapatıldı.

Hacıyeri, Dutlar, Dibektaş ve Kırık köylerinde heyelanlar meydana geldi.

Yedigöller Küme Yolu Bekirler Altı Melenkıyısı mevkisinde meydana gelen heyelan ve su taşkınları sonrası Çukurören, Gaziler, Çiftlik, Aydınyayla, Hocaköy, Karakaş, Mengen, Yoğunpelit ve Yaylatepe köyleri ile ulaşım kesildi.

Düzce Valisi Cevdet Atay, sağanağın akabinde taşkın meydana gelen Yığılca ilçesinde incelemelerde bulundu.

Atay, AA muhabirine, Yığılca’da ve farklı bölgelerde vatandaşların inançlı bölgelere alınarak tahliye edildiğini söyledi.

KARABÜK

Karabük’ün Yenice ilçesinde şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi.

İlçede dün başlayan ve tesirini giderek artıran sağanak, cadde ve sokaklarda su birikintilerine neden oldu.

Heyelan nedeniyle Necati Ören Caddesi ulaşıma kapandı. Ibrıcak köyünde tarım alanları ziyan gördü, kara ve demir yolları geçen iki köprüden ulaşım denetimli sağlanıyor.

Değirmenyanı köyünde de heyelan nedeniyle takımlar bölgede güvenlik tedbiri aldı. Tehlike altındaki yol, köprü ve hemzemin geçitlerde Vilayet Özel Yönetimi grupları, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Kriz masası oluşturan Karabük Valiliği, vatandaşları yaşanabilecek aksiliklere karşı uyardı.

Karabük-Yenice kara yolu ilçe çıkışında meydana gelen heyelan sebebiyle yolun bir kısmı trafiğe kapatıldı. Yenice-Yortanpazarı yolu da yükselen su ve molozlar nedeniyle vakit zaman trafiğe kapatılıyor.

Şirin köyünde bulunan taş köprünün bir kısmı çöktü.

Akşam ilçe merkezinden geçen İnce Dere taştı. Dere etrafında çok sayıda iş yeri ve konut önlem gayesiyle boşaltıldı, ilçede elektrikler kesildi, İsmetpaşa Mahallesi’nde heyelan meydana geldi, mahalleye giden yol ulaşıma kapandı.

İlçeyi birtakım köylere bağlayan yollar da su altında kaldı. Su altında kalan Tır, Hisar ve Güney köylerine giden yolda bir minibüs mahsur kaldı.

Karabük-Zonguldak kara yolunda da vakit zaman taşkın ve heyelan nedeni ile trafikte aksama yaşandı.

KASTAMONU

Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde, su baskını nedeniyle meskenlerinde mahsur kalanlar kurtarıldı.

Kastamonu’da tesirli olan sağanağın akabinde Azdavay ilçe merkezinden geçen Devrekani Çayı taştı. Taşkın nedeniyle ilçe merkezinde birtakım binaların bodrum ve giriş katlarını su bastı.

Belediye grupları, Devrekani Çayı üzerinde bulunan Çevlik Köprüsü’nü tıkayan ağaç modüllerini temizleyerek suyun akmasını sağlamaya çalıştı.

Ekipler, Karşıyaka Mahallesi’ndeki bir binada su baskını nedeniyle mahsur kalan iki kişiyi de kepçe yardımıyla alarak inançlı bölgeye götürdü.

Belediye, ayrıyeten çay kenarında aracı bulunanların araçlarını kaldırmaları ve vatandaşların çay kenarına yaklaşmamaları ikazında bulundu.

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde de birtakım meskenlerin giriş katlarında mahsur kalan vatandaşlar  kurtarıldı.

BARTIN

Bartın’da 3 gündür tesirli olan sağanak nedeniyle kent merkezinden geçen ırmak taştı, mesken ve iş yerlerinin zemin katlarını su bastı.

Sağanağın akabinde kent merkezinden geçerek Karadeniz’e dökülen Bartın Irmağı, Yalı mevkisinde taştı.

Irmağın yaklaşık 10 metre yükselmesi sonucu sular altında kalan ana yolda, tüm iş yerleri boşaltıldı.

Bölgede güvenlik tedbirlerini artıran polis grupları, trafiğe kapatılan ana yolda vatandaşların bulunmasına müsaade vermiyor.

Kemer Köprü mevkisinde de taban kattaki bütün iş yerleri tahliye edilerek kapatıldı.

Polis araçlarından ırmağın geçtiği bölgelerde sık sık ikaz anonsları yapılarak, kent sakinleri dikkatli olmaları tarafında uyarılıyor.

MAHSUR KALANLAR KEPÇEYLE KURTARILDI

Kentin en işlek ve hareketli bölgesi olan Yalı mevkisi, taşkının akabinde sessizliğe büründü.

Bartın-Kozcağız kara yolunda taşkın nedeniyle araçlarında mahsur kalan vatandaşlar, kepçe yardımıyla kurtarıldı.

AFAD tarafından gönderilen botlar ve başka ekipmanlar da bölgede tedbir gayeli hazır bekletiliyor.

BAKAN SOYLU BARTIN’DA

İçişleri Bakanı Soylu, sağanaktan etkilenen Bartın’da incelemelerde bulundu.

Bartın’da derelerin suyunun yükselmesi sebebiyle taşkın kelam konusu olduğunu lisana getirerek, “Alan olarak çok fazla binayı, iş yerini, yerleşim yerini çok tehdit eder nitelikte değil. 100’ün üzerinde bodrum, depo, bundan biraz daha az olan iş yerini etkiledi. Kamu kurum ve kuruluşları, Belediyemiz, Valiliğimizin nezaretinde daima birlikte vaktinde önlemlerini aldılar. Allah’a hamdolsun bizi üzecek bir can kaybıyla karşı karşıya kalmadık.” diye konuştu.

Uyarılara karşın birkaç yerde küçük çaplı aksiliklerle karşılaşıldığına değinen Soylu, meteorolojik raporlara nazaran, yağmurun sabaha kadar yağmayacağını, bunun sonucunda suyun biraz çekileceğini değerlendirdiklerini kaydetti.

Yarından itibaren hasar tespit çalışmalarına başlanacağını aktaran Soylu,  “Vatandaşımızın sırtına bir maliyet yüklemeyiz, kimsenin kaygısı olmasın” dedi.