Bakan Kirişci: Tablo düne göre daha olumlu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris yangını hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hava kurallarının düne oranla daha optimist olduğunu belirten Bakan Kirişci, hava gücü sayısını 41’den 61’e çıkardıklarını açıkladı. Bakan Soylu ise yangın üzerinden kaos oluşturmaya yönelik kimi çevrelerin bulunduğunu söylerken, vatandaşların resmi açıklamalara prestij etmesini istedi. Soylu, yangının çıkışı ile ilgili bir kişinin kimlik tespitini yaptıklarını, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı.

Bakan Kirişçi, Marmaris yangını hakkında yaptığı değerlendirmede, “Tam bir denetimle kontrolsüzlük gerisindeyiz demiştik şu an itibariyle çok daha uygun durumdayız. Sabah erken saatlerde helikopterle izlemeler sonucunda. Akşam saat 20.00’ye kadar hava araçları çalıştı. Öteki taraftan kara gruplarının yürüttüğü çalışmalar devam etti. Bu ikisinin birlikte yürütülmesi sonucunda düne nazaran çok çok âlâ durumdayız. Bunu gördük havadan.” dedi.

“61 hava aracımız olacak”

Yangında kullanılan hava araçları hakkında bilgi veren Bakan Kirişci, “12 uçak ve 45 helikopterimiz var bugün itibariyle. Dün 41 olan sayı bugün 57’ye çıktı. Memleketler arası yardım talebinde bulunmadık. Dost ve kardeş ülkeler bize yardım etme talepleri geldi. Katar 3 helikopter, Azerbaycan 1 uçak tahsis etmeyi teklif etti. Bunu değerlendirdik. 48 helikopterimiz, 13 uçağımız olacak. Toplam 61 hava aracı olacak. 253 arazöz alanda etkin. Bize sağladıkları araç gereç bakımından Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. 24 TOMA şu an vatandaşımızın can ve mal emniyetini saplamak üzere vazife alıyor. Binin üzerinde orman çalışanı bin 600 aracın uyumunda kamu vazifelileri alanda. Kahramanca çalışıyor. Bakanlığımız startından akredite olan olmayan tüm STK’lar yürekleriyle dayanak veriyorlar. Onlara da teşekkür ediyorum.” dedi.

“274 birey önlem hedefli tahliye edildi”

Kirişci, açıklamasının devamında, “Meteorolojik datalar çalışmalarımıza ışık tutuyor. Dün endişelendik, bugün sabah bilhassa havanın nemi yüzde 91’e çıktı. Bu meteorolojik datalardan olumlu yararlandık. Bugün düne nazaran rutubet daha gazla olacak. Hava sıcaklığı bir ölçü artabilir ancak dünkü seviyede olmayacak. 103 aile 274 birey ziyan görmesin diye yangına yakın bölgelerde ikamet eden vatandaşlar tahliye edildi.” diye konuştu.

“Yanan alanlar ağaçlandırılacak”

Yanan alanların rastgele bir spekülasyona mahal vermeden çabucak ağaçlandırılacağını söyleyen Kirişci, “50 bin 500 hektar alanı geçen sene kaybettik. Bu mevzuda boş durmadık 28 bin 500 hektar doğal olarak gençleştirildi. Çalışmalar hala devam ediyor. İnşallah bu yangın denetim altına alınacak. Bugün olumlu ve somut gelişmeler bekliyoruz. Bu yangın sıkıntısı bittikten sonra bu alanlar için rastgele bir spekülasyona meydan vermeden ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek. Buralar ülkemizin en beğenilen yerleri. Her türlü tahsis sürecini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik.” dedi.

“Yaklaşık 3 bin hektar etkilendi”

Marmaris’te yangından etkilenen alanın yaklaşık 3 bin hektar olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Sabah dün bugün buralarda tatil yapan tüm vatandaşlarımızdan helallik istiyoruz. Evvel buraya tatil yapmaya geldiler ancak yangınla birlikte her 15-20 saniyede bir hava aracının gürültüsü nedeniyle onlardan helallik istiyoruz. Yaklaşık 3 bin hektarlık alan yangından etkilendi.” dedi.

“Kaos oluşturan bir anlayışla karşı karşıyayız”

Bakan Soylu ise, “Türkiye’nin afetler konusunda dünyada kabul edilmiş bir üstünlüğü mevcuttur. Bizim yangınlarda büyük bir gayret ortaya konulmuştur. Türkiye’nin hükümetimizin vatandaşları mağdur etmeyen anlayışı devam etmektedir. Buradan siyaset devşirmedik, devşirenlere de yanıtını verdik. Probleme yardımcı olmaktan çok kaos oluşturan bir anlayışla karşı karşıyayız. Ne yapmak istediklerini görevlerinin ne olduğunu bilmiyorum. Afetler üzerinden bu cins anlayış kabul edilemez. Artık 60’ın üzerinde hava aracı görünce, gece görüşlü araçlar nerede diyorlar. Türkiye’nin hava aracı açısından başta aldığı önlemler senkronize bir çalışma ile 21 Haziran Marmaris yangını için devam etmektedir. Gece görüşlü uçaklar için yardım toplayacağız demişlerdi. Yapacağınız işin ardında olacaksınız. İnsanların moralini bozmaya gerek yok. İnsanların emeklerine yazık, çok paran varsa belediye otobüslerini tamir ettirmek için para topla. Laf söylemek için laf söylemeye gerek yok. Birçok problem ile uğraşıyoruz. Sabah saatlerinden itibaren Cumhurbaşkanımıza bilgi arz ediyoruz. Devlet en üstünden en altına kadar mevzuya hakimdir. Gece görüşlü helikopterle ilgili sanki biz ne yapabiliriz diye düşündük. Bunun güzel planlaması lazım. Bu planlamaları yaptık. Türkiye her problemini yönetecek kudrete mevcuttur. Türkiye’yi aciz göstermek, devleti aciz göstermek sahiden hakikat değildir. Gece görüşlü helikopterler de bu gece yahut yarın uçuşlarına başlayacaktır. Başından beri önlemli davranıyoruz. Yangının çıkış nedeni ile ilgili tespitimiz, bir kimliğimiz var. Bunu, yangının nasıl çıktığını yakın bir vakitte açıklayacağız.” dedi.

“Yangının çıkışıyla ilgili bir kimlik tespitimiz var”

Orman yangınının nasıl başladığı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, bu bahiste bir kimlik tespiti yaptıklarını belirten İçişleri Bakanı Soylu, “Orman yangınını başlangıç konusunu yerinde tetkik ettik. Bizim bir tespitimiz var. Hem emniyet istihbaratta hem de Jandarmanın tespiti oldu. Bu hususta bir açıklamayı yakın vakit içinde yapacağız. Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz var. Çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Bir kimlik tespit edildi. Yakın bir vakitte kamuoyuyla paylaşacağız.” sözlerini kullandı.