ASELSAN Akademi’ye uluslararası mükemmellik ödülü

ASELSAN, Yüksek Öğretim Şurası (YÖK) ile imzaladığı protokolle hayata geçirdiği ASELSAN Akademi Lisansüstü Eğitim Programı ile University-Industry Innovation Network (UIIN) tarafından mükafata layık görüldü.

ASELSAN Akademi, Amsterdam’da düzenlenen “Üniversite-Sanayi İşbirliği Konferansı” kapsamında “Outstanding Support Mechanisms” (Öne Çıkan Dayanak Mekanizmaları) kategorisinde 60 ülkeden 400’den fazla müracaat ortasından birincilik mükafatını aldı.

Dünyada üniversite-sanayi iş birliği alanında başkan kuruluş olan UIIN, üniversite ve sanayi ortasında ilgi kurmaya ve geliştirmeye odaklı, dinamik ve milletlerarası akademisyen, uygulayıcılar ve iş profesyonelleri ağı olarak tanınıyor.

Merkezi Amsterdam’da bulunan UIIN, üniversite-sanayi etkileşimi, iş birlikçi yenilikçilik ve girişimcilik üniversiteleri alanında dünyadaki önder tertiplerden biri olarak kabul ediliyor.

Üniversitelerle iş birliklerine büyük ehemmiyet veren ASELSAN, ASELSAN Akademi ile çalışanlarına, program kapsamındaki 4 araştırma üniversitesi olan Gazi, Gebze Teknik, İstanbul Teknik ve Orta Doğu Teknik üniversitelerinde, derslerini ASELSAN yerleşkelerinde alarak tez çalışmalarını şirkette misyon aldıkları projelerde gerçekleştirme imkanı sağlıyor.

Akademisyenler, programa dahil olan ASELSAN çalışanları ile endüstride gereksinim duyulan mevzular üzerinde, ASELSAN laboratuvar altyapılarını kullanarak çalışmalarını yürütebiliyor.

Akademik yeterliliğe sahip çalışanın savunma projelerinde görevlendirilmesiyle de savunma endüstrisi alanında kritik teknolojilerin ulusallaştırılması ivme kazanıyor.

“Personelimiz projelerde akademik bilgi derinliğini artırıyor”

Konuya ait açıklama yapan ASELSAN İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ASELSAN Akademinin memleketler arası alanda da mükafatla takdir edilmesinden ötürü tüm paydaşlar ismine gurur duyduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Ülkemizin bilimini ve teknolojisini ileri düzeylere taşımayı hedefleyen bu lisansüstü eğitim programında işçimiz çalışmakta olduğu projelerde akademik bilgi derinliğini artırmaktadır. Böylece araştırma üniversitelerimizin akademisyenleriyle ürettiği tezlerin çıktılarıyla yüksek teknoloji eser ve sistemlerimizin gelişimi sağlanmaktadır. ASELSAN Akademi bünyesinde kısa müddette 124 yüksek lisans ve doktora mezunu verdik. Sayısı 684 olan öğrencilerimize daha fazla katkı sunulması için sağlamakta olduğumuz imkan ve dayanakları artırmaya devam edeceğiz.”