Arçelik’ten 220 milyon euroluk satın alma adımı

Arçelik, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Belarus ve Moğoliastan’da faaliyet gösteren Indesit International ve Whirlpool LLC paylarının tamamının alımı için kontrat imzalandı.

Firmadan KAP’a yapılan bildirimde satın alma bedeli üst sonunun 220 milyon euro olarak belirlendiği bildirildi.

KAP açıklamasında şu sözler yer aldı:

“İşlemin tamamlanması, mukavelede yer alan yasal müsaadelerin alınması ile devam eden incelemelerde değerli olumsuz tesiri olabilecek bir mevzunun gündeme gelmemesi dahil kapanış şartlarına bağlıdır.

Kapanış günü itibariyle, Arçelik, Indesit JSC ve Whirlpool LLC şirketlerinin hisselerinin tamamına direkt, bunların yüzde 100 oranında bağlı iştiraki olan Whirlpool Kazakhstan LLP hisselerine ise dolaylı olarak sahip olacaktır.

Satın alıma mevzu şirketlerin Lipetsk’de soğutucu ile çamaşır makinası üretimi yapılan toplamda 2.8 milyon adet kapasiteli üretim tesisleri ve yaklaşık 2.500 çalışanı bulunmaktadır.”

ON YIL MÜDDETLE YILLIK OLARAK HESAPLANACAK

“Satın alım bedeli, kapanış bilançosundaki maddi duran varlıklar, net işletme sermayesi üzere büyüklüklere dayalı olarak belirlenen üst sonu aşmayacak olup, şirketlerin mevcut finansal bilgileri temel alındığında ilgili üst hudut yaklaşık 220 milyon euro olarak varsayım edilmektedir.

Satın alım bedeli, kapanışı takip eden on yıl mühletle yıllık olarak hesaplanacaktır. Yıllık ödemeye temel meblağlar performansa bağlı olarak ve belli yükümlülüklerin düşülmesi ile hesaplanacak, yasal müsaadeler ile onaylara bağlı olmak üzere, dağıtılabilir kaynakların bulunması ve yasal manilerin bulunmaması üzere şartlara tabi olarak tahakkuk ederek ödenecektir.

Onuncu yıl itibariyle hesaplanan ama şimdi şartların sağlanamaması nedeniyle tahakkuk etmemiş pay alım bedeli, bu meblağla hudutlu olmak üzere ek 5 yıl müddette şartların oluşması halinde tahakkuk ederek ödenecektir.

Ayrıca, devralınan şirketler ile birlikte transfer olacak “Stinol” markasına ek olarak, “Indesit”, ve “Hotpoint” kümesi markaları da devralınan şirketler tarafından İlgili Ülkeler’de kullanılacak olup, ilgili kontratların Kapanış’ta imzalanması öngörülmektedir.”