Arçelik’ten 220 milyon Euro’luk Rusya hamlesi

Arçelik, ABD’li beyaz eşya üreticisi Whirlpool’un Rusya’daki üretim ve eski Sovyet ülkelerindeki satış ve pazarlama faaliyetlerini azami 220 milyon euroya satın almak için muahede imzaladı.

Arçelik payları açılışın akabinde 80.65 liraya kadar yükseldikten sonra saat 1019’da yüzde 6.41 primle 80.50 liradan süreç gördü.

KAP’a yapılan açıklamaya nazaran gerekli müsaadelerin ve mutabakat şartlarının karşılanmasının akabinde Arçelik, Indesit International JSC ve Whirlpool RUS LLC şirketlerinin tamamını Whirlpool EMEA SpA’dan satın alacak.

Satın alınan varlıklar ortasında Rusya’nın Lipetsk kentinde yılda 2.8 milyon adet soğutucu ve çamaşır makinesi üretimi yapan 2,500 çalışanlı üretim tesisi de yer alıyor.

Açıklamada satın alma bedelinin çeşitli değişkenlere nazaran belirlendiği tabir edilerek şu anki satın alma bedeli üst hududunun 220 milyon euro olduğu belirtildi.

Arçelik’in satın aldığı şirketler Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Belarus ve Moğoliastan pazarında faaliyet gösteriyor.