Araç Kasko Değer Listesi güncellendi

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), otomotiv kesimindeki sık değişen şartlar nedeniyle tarafların mağduriyetini en aza indirmek için ‘Araç Kasko Paha Listesi’ni ayda 3 sefer güncelleyecek.

Açıklamaya nazaran, sigorta şirketlerini tek çatı altında toplayarak tüm risklere karşı ortak çalışma imkanı sunan TSB, dalı ilgilendiren tüm başlıklarında olduğu üzere, kasko kıymetlerinin belirlenmesinde de kullanıcıları koruyan yaklaşımını sürdürüyor.

Hammadde ve lojistik temelli dünya çapında yaşanan aksamalar, Türkiye’de de sıfır araç teminini zorlaştırıyor. Bu durum vakit zaman ikinci el araç fiyatlarının, sıfır araç fiyatlarının üzerine çıkmasına neden oluyor. TSB, ikinci el araç fiyatlarındaki olağan dışı artışa ait tespitleri sonucunda vatandaşların ve sigorta şirketlerinin mağdur olmaması için hem sıfır hem de ikinci el araçlarla ilgili Kasko Kıymet Listesi’ni güncelledi.

Ayda 2 sefer yayınlanıyordu

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar, sıfır araç piyasasında araç temininin zorlaşması ve araç fiyatlarında neredeyse haftalık artışlar yaşanması üzere etkenler nedeniyle oluşabilecek ziyanı en aza indirmek için Kasko Bedel Listesi’nin 10 Haziran’dan tarihinden itibaren ayda 3 kez yayınlanmasına karar verildi. Liste, daha evvel ayda 2 sefer yayınlanıyordu.

TSB, yeni uygulamanın sıfır ve ikinci el oto piyasası istikrara oturana kadar süreceğini, gerektiği takdirde listenin yayınlanma sıklığı da dahil olmak üzere öbür tedbirleri de devreye almaya devam edeceklerini duyurdu.

Sigorta şirketleri dışında birçok öbür alanda da referans alınan Kasko Bedel Listesi, şu hizmetlerde de temel kabul ediliyor: “20 Aralık 2006 tarih ve 26382 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 28 Seri No’lu Bildirim doğrultusunda Motorlu Taşıtlar Vergisi diliminde. 1 Kasım 2006 tarihli ve 26333 Resmi Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi Süreçlerine Ait Yönetmeliğin 12/A hususunun birinci fıkrası mucibince taşıt kredilerinde. 24 Nisan 2013 tarihli ve 28627 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Temelleri Hakkında Yönetmeliğin 11/A hususunun birinci fıkrası mucibince taşıt kredilerinde. 2 Ekim 2014 tarih ve 29137 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2014/6814 Sayılı Bakanlar Konseyi Kararı’nın 2-A hususu yeterince kamu araçlarının kiralama hizmetlerinde.”