Amasya-Samsun tren seferleri yeniden başladı

Yol güzelleştirme çalışmaları nedeniyle 7 yıl evvel orta verilen Samsun-Amasya ve Amasya-Havza bölgesel trenleri tekrar seferlere başladı. Birinci tren merasimle yolcu edildi.

Amasya Tren Garı’nda düzenlenen açılış merasimine Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Lideri Mehmet Sarı, TCDD Nakliyat Genel Müdürü Hasan Pezük, AK Parti Vilayet Lideri Ekrem Toto, öbür yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Yılda 200 bin yolcu Sivas-Samsun ortasında modernize edilen 133 kilometrelik Samsun-Amasya ve 47 kilometrelik Amasya-Havza ortasında bölgesel tren işletmeciliğine eskisinden daha konforlu bir biçimde yine başlamanın memnunluğu içinde olduklarını belirten TCDD Nakliyecilik Genel Müdürü Hasan Pezük, “Bu bölgesel trenlerimiz Samsun-Amasya-Samsun ortasında sabah ve akşam olmak üzere toplam 2 sefer, Amasya-Havza-Amasya ortasında toplam 6 sefer yapacak.

Her iki sınırımızda da 4 vagonlu, 262 kişi kapasiteli olan dizel tren setlerimiz ile yolcularımıza rahat, ekonomik ve konforlu bir ulaşım hizmeti sunmayı hedefliyoruz” dedi.

“AMASYA-SAMSUN ORTASINDA İNSAN HAREKETLİLİĞİ YAŞANACAK”

Seferler sayesinde halkın demiryolunun konforundan ve ekonomik istikametinden de faydalanacağına değinen Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise “Amasya-Samsun ortasında insan hareketliliği yaşanacaktır. Bu vesileyle demiryolu sınırımızın yenilenmesinde büyük hisse sahibi olan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, Devlet Demiryolları işletmesine ve milletvekillerimize teşekkür ediyor, yeni başlayacak seferlerin Amasya’mıza ve bölgemize güzel olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Amasya-Havza ortasındaki tren çizgisinin birinci biletini alan Necmi Eraslan da çok özlediği tren seferlerinin yine başlamasının memnunluğunu yaşadığını söyledi.