Alzheimer’ı erken evrede yüzde 98 tespit edebilen teknoloji geliştirildi

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmada, yapılacak kolay bir beyin taraması ile Alzheimer’ın erken teşhisinin gerçekleştirebileceği açıklandı.

Imperial College London’dan araştırmacılar, kelam konusu taramanın Alzheimer’ı yüzde 98’e varan doğrulukla teşhis edebilen bir algoritma geliştirdiklerini duyurdu.

Geliştirilen bilgisayar programının, 12 saat içinde bir sonuç üretmek için birden fazla hastanede bulunan standart MRI teknolojisin kullandığı bildirilirken, 400’den fazla kişi üzerinde test edilen algoritmanın 2025 yılına kadar İngiltere Ulusal Sıhhat Sistemi (NHS) envanterinde kullanıma sunulacağı aktarıldı.

Geliştirilen teknolojinin beynin 115 bölgesindeki anormallikleri arayarak, boyut, biçim ve doku üzere özellikleri tahlil ederek çalıştığı vurgulandı.
Söz konusu teknolojinin daha evvel de yumurtalık kanseri olan bayanların tümörlerini taramak için kullanıldığının altı çizildi.

Çalışmayı yöneten Imperial College London’dan Profesör Eric Aboagye, “Şu anda öbür hiçbir kolay ve yaygın olarak mevcut usul Alzheimer hastalığını bu seviyede doğrulukla varsayım edemez, bu nedenle araştırmamız ileriye dönük değerli bir adımdır” derken, “Tanıyı beklemek hastalar ve aileleri için vahim bir tecrübe olabilir.Beklemek zorunda oldukları süreyi kısaltabilir ve teşhisi daha kolay bir süreç haline getirebilirsek bu çok yardımcı olacaktır” sözlerini kullandı.