Almanya, NATO Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın katılması kararı alınmasını beklemiyor

NATO Başkanlar Doruğu öncesinde Alman hükümet etraflarından yapılan açıklamada, Alman hükümetinin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği müracaatlarını desteklediği belirtildi.

Türkiye’nin ise kendi açısından terörle gayret konusunda şimdi açık hususların bulunduğunu aktardığına dikkat çekilen açıklamada, Almanya’nın “ilgili legal güvenlik çıkarlarını göz önünde bulundurmak açısından müstakbel müttefikler ve halihazırdaki yakın ortaklar ortasında yapan bir diyaloğun gerekli ve mümkün olacağı görüşünde olduğu” kaydedildi.

Açıklamada, bu tıp diyaloğun şu an için devam ettiğinin memnuniyetle tespit edildiği aktarıldı.

Alman hükümeti, İsveç ve Finlandiya ile Türkiye ortasında uzakta olmayan bir gelecekte uygun bir tahlil bulunacağına inandığını açıkladı.

“BİRKAÇ HAFTA DAHA BEKLENİLMESİ FELAKET OLMAZ”

Alman hükümetinin, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılma yolunun açılacağı konusunda optimist olduğu söz edilen açıklamada, iki ülkenin NATO’ya alınmasının tarihi bir boyutu bulunduğu savunuldu.

Açıklamada, Madrid’de somut adımların atılmasının güzel olacağı fakat “tarihi boyutu göz önünde alındığında bunun için birkaç hafta daha beklenilmesinin de felaket olmayacağı” kaydedildi.

Alman hükümetinin, İsveç ve Finlandiya ile Türkiye ortasında uzakta olmayan bir gelecekte yeterli bir tahlil bulunacağına ve iki ülkenin NATO yolunun açılacağına inandığı belirtilen açıklamada, “Bizim açımızdan kıymetli olan aşılamaz zorlukların olmaması ve iki aday ülke ile Türkiye ortasındaki ağır görüşmeler yoluyla üç tarafın da legal çıkarları doğrultusunda bir tahlilin bulunması konusunda optimist olmamızdır” denildi.

ABD LİDERİ BİDEN BİSİKLETTEN DÜŞTÜ