Almanya, AB’nin benzinli ve dizel otomobile yasak getiren kararını reddetti

Maliye Bakanı Christian Lindner, Alman Sanayi Günü kapsamında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AB’nin üye ülkelerde 2035’ten itibaren yeni akaryakıtlı yahut dizel araba satışı yapılmamasına yönelik planının “yanlış” olduğunu savundu.

Lindner, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle güç fiyatları ve ham hususlardaki keskin artışın yol açtığı yüksek enflasyonun ekonomik temellere ziyan verdiğini vurguladı. Almanya Maliye Bakanı, Alman hükümetinin AB’nin bu yasasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Lindner, 2023 yılında faiz ödemelerinin evvelce beklenen 4 milyar euro yerine 30 milyar euro olacağını öngördüklerini bildirdi.

Alman otomotiv kesimi, toplam katma pahanın yüzde 5’ini oluşturuyor. Ülkede istihdamın da yüzde 3’ü otomotiv kesiminden sağlanıyor.

AB Komitesi, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bir kesimi olan ve emisyonları 2030’a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen “55’e Uyum-Fit for 55” paketi kapsamında, 2035’ten itibaren satılacak yeni araba ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olmasını önermişti.

Buna nazaran, AB ülkelerinde kelam konusu tarihten itibaren yeni akaryakıtlı yahut dizel araba satışı yapılamayacak.

Avrupa Parlamentosu (AP), AB ülkelerinde yeni akaryakıtlı ve dizel arabaların satışlarının 2035’ten itibaren yasaklanmasını içeren yasal düzenlemeye 8 Haziran’da takviye verdi. Bu evreden sonra AP ile üye ülkeler ortasında düzenlemeye ait müzakereler yapılacak.

AB, 2050 yılına kadar bütün bölümlerin ve araçların sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor.