Akdeniz foklarının yaşam alanı mağaralara ‘tur’ tepkisi

Dünyada sayısı azalan ve kuşağı tehlike altında olan Akdeniz foklarının hayat alanlarından birinin de Antalya kıyıları olduğu biliniyor. Betonlaşma ve insani faktörler nedeniyle nüfusları azalmaya başlayan bu canlılar, Antalya’daki falezlerin altındaki mağaralarda yaşamaya çalışıyor. Lakin son vakitlerde turistleri gezdiren tıp tekneleri, seyahat sırada Akdeniz foklarının hayat alanı mağaralara kadar giriyor. Cinslerde turistlere mağaraların içleri ve falezlerin yapıları gösteriliyor. Kanolar ile falezlere tıp düzenleyen farklı bir işletme de misal bir uygulama yapıyor. Kano ile yapılan bu cinsler ise toplumsal medyada yayınlanıyor.

‘MAĞARA İÇLERİNE KADAR GİRMELERİ YANLIŞ’

Akdeniz Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, yapılan bu cinslerin Akdeniz fokları için çok sakıncalı olduğunu belirterek, bir an evvel durdurulması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Gökoğlu, “Bazı çeşit tekneleri turistlere hem şelaleyi hem falezleri göstermek gayesiyle bölgelere çeşit düzenliyor. Kimileri mağaraların içerisine kadar girip, müşterilerine mağaraların ve falezlerin yapısını gösteriyor. Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü yerde, şelaleyi yahut falezleri karşısından izlemelerinde sakınca yok. Fakat mağara içlerine kadar girmeleri yanlış. O mağaralarda yarasalar, güvercinler ve Akdeniz fokları yaşıyor” dedi.

‘BU HAYVANLARI RAHATSIZ ETMEMEMİZ GEREKİYOR’

Akdeniz foklarının rahatsız edilmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu, “Tekneler, fokun özel ömür alanına kadar giriyor. Bu durum hayvanları rahatsız eder ve bu nedenle bölgeyi terk ederler. Hele bir de mağarada yavru varsa; yavruyu da terk edebilir. Çok sakıncalı. Falezlerin birçok noktasında tekne ve kanolar mağaralara giriyor. Bu mağaralarda Akdeniz fokları yavrulayıp, barınıyor. Bu hayvanları rahatsız etmememiz gerekiyor” diye konuştu.