AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan ‘Temmuz’da zam’ açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışılıyor.” dedi.

Kurtulmuş, Habertürk TV’de canlı yayınlanan programda gündeme dair soruları yanıtladı.

“HAYAT PAHALILIĞI İÇİN İSTİKRARLARI BOZMADAN ÖNLEMLERİ ALIYORUZ”

Ekonomik manada dünyanın güç bir devirden geçtiğini, Türkiye’nin de bu dalgalanmadan etkilendiğini vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye’nin vaktinde önlemlerini alarak zorlukları aşmaya çaba ettiğini söyledi.

Kurtulmuş, dövizdeki oynaklık ve enflasyon konusunda gerekli çalışmaların yapıldığına işaret ederek, “Bunun için kurumlarımız gereken mesailerini veriyorlar. Bunlar yapılırken vatandaşımızın karşı karşıya kaldığı bir süreç var. O da hayat pahalılığı. Bu hayat pahalılığını azaltmak için çaba sarf ediyoruz. Güç fiyatları döviz bazında Türkiye’de arttı lakin dünyadan daha fazla artmadı. Hayat pahalılığı konusunda istikrarları bozmadan önlemleri alıyoruz. Bu yaz aylarıyla birlikte bir rahatlamayı, ondan sonraki devirde baz tesiriyle daha kalıcı bir rahatlamayı hissedeceğiz.”diye konuştu.

“YÜZDE 40’LARA VARAN DOKUNUŞ OLACAK”

Numan Kurtulmuş, hane halkının alım gücünün desteklenmesi gerektiğini söz ederek, şunları kaydetti:

“Daha çok tarım alanında üretim yapmalıyız. Düşük gelirli ailelere devletin dayanak vermesini temin etmemiz lazım. Temmuz ayıyla birlikte emekçi emeklileri de dahil olmak üzere emeklilerimizin, çalışanlarımızın alım gücünü daha üste çıkarmak için yüzde 40’lara varan bir dokunuş olacak. Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışılıyor. Taban fiyatla ilgili Bakanlığın önünde farklı seçenekler var, bunlardan birine karar verilir ve uygulanır. Söylediğimiz memur-işçi emeklileriyle ilgili düzenleme hakkındadır.”

Kurtulmuş, Türkiye’nin 2013’ten bu yana bir tercihte bulunduğunun ve iktisatta yeni bir yönelişe girdiğinin altını çizerek, bunun üreten, istihdamı artıran, yatırımı teşvik eden, ihracatı artıran bir Türkiye modeli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yıllardır ambargolara maruz kaldığını, buna karşın üretimde ve ihracatta bir ivme kazanıldığını, değerli olanın bunu kalıcı hale getirmek olduğunu aktaran Kurtulmuş, döviz ve enflasyondaki oynaklık giderildiği takdirde bu ivmenin daha da artacağını belirtti.

“ERKEN SEÇİMİN SAYISAL VE SİYASAL KOŞULLARI YOK”

Kurtulmuş, gündemlerinde katiyen erken seçim olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Erken seçimin olmasının siyasal ve sayısal koşulları gerekir. Bu türlü bir ortam yok. Vatandaşlarımızın ekonomik kaideler içinde daha âlâ noktada tutulması hükümetin görevidir. Erken seçim söylemi muhalefetin konsolidasyon sağlama gayretidir. Seçimlere 2023 Haziran’da gidilecek. Bizim adayımız muhakkak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2023’te milletimizin oylarıyla tekrar cumhurbaşkanı seçilecek. Bizim siyasi geleneğimizde erken seçim üzerinden ya da rastgele bir seçim üzerinden seçim popülizmi yapmak yoktur.”

Kurtulmuş, 6’lı masanın bugüne kadar dağılmadan gelmesinde CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok değerli bir hissesi olduğunu belirterek, “Siyaset bir yarış işidir, yarışta da tez gerekir. Yarış tek başına olmaz. Cumhurbaşkanımız şu anda yarışta tek kaldığı için, ‘Adayınız kim, çıksın karşıma’ diyor. ‘Seçim tarihi belirli olmadan adayımızı açıklarsak, adayımız yıpranır.’ diyorlar. Bence 6’lı masanın en büyük sorunu kimi aday göstereceği değil, hangi siyasetlerle Türkiye’yi yönetmeye talip olduğudur.” değerlendirmesini yaptı.

Kurtulmuş, EYT ile ilgili çalışmaların yapıldığını fakat tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemediğini, mevzunun hükümetin masasında olduğunu lisana getirdi.

PINAR GÜLTEKİN DAVASINDA ‘HAKSIZ TAHRİK’ KARARI

Pınar Gültekin davasında alınan kararın kendisinin de bir insanlık hatası olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Hakikaten hepimizin bu türlü içine oturmuş bir karardır, tahammülü sıkıntı bir durum. Bunu kabul etmek asla mümkün değil. Kamuoyunun kahir ekseriyetini yaralamış bir karardır, asla kabul edilemez, izah edilemez. Hiçbir halde makul görülemez.” dedi.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Sosyal Medya Kanunu’na yönelik tenkitlere değinen Kurtulmuş, şöyle konuştu.

“Burada gaye, palavra haberlerin engellenmesi. Bu sansür değildir. Ana fikir, toplumsal medya, bilhassa internet siteleri üzerinden manipülatif haberlerin yayılmasını engellemektir. Burada mutlaka bir sansür kelam konusu değildir. Toplumsal medyanın insaflı, ahlaklı kullanılabilmesi amaçlanmaktadır. Bilhassa internet siteleri üzerinden birtakım manipülatif haberlerin yayılması son derece denetimsizdi.

Bizim hedefimiz, bu alanların emel dışı kullanımı ya da insanlara hakaret etmek, prestij suikastı yapmak, palavra haberlerle toplumsal dayanışmayı bozmak, toplumda kimi kümeler ortasında çatışma ya da tansiyon ortaya koymak isteyenlere yönelik bir düzenlemedir. “

“DIŞ SİYASETTE YOL HARİTASINI BELİRLEYEN STRATEJİK YÖNELİM”

Kurtulmuş, “HDP eşittir Kürt seçmen” demenin son derece yanlış olduğunun altını çizerek, “Kürt kardeşlerimiz yalnızca Türkiye’nin muhakkak bölgelerinde değildir, Türk toplumunun içindedir. Özgür, eşit, birinci sınıf ana direklerinden birisidir. Sıkıntıyı bu türlü görmek mecburiyetindeyiz. Biz insanların kendi lisanları, kültürleri konusundaki bütün pürüz ve yasakları ortadan kaldırmış olan bir siyasi hareketiz.” diye konuştu.

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye yapılan ziyarete ait bir soruyu Kurtulmuş, “Dış siyasette yol haritasını belirleyen stratejik yönelimdir. Türkiye ile Suudi Arabistan, Mısır halkı kardeş iki halktır. Vakit zaman siyaseten çatışırlar, çelişirler fakat bu onların kardeşliğini, davranışlarını uzun vadeli olarak değiştirmez. Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün halkları ile Türk halkı ortasında bir hasımlık, bir düşmanlık yok.” diye yanıtladı.

Sığınmacı ve göç siyasetine ait soru üzerine Numan Kurtulmuş, “Dünyanın hiçbir ülkesi bu kadar misafirperverlik yapamazdı. Bizim Batı ülkeleri üzere ırkçılık üzerinden, ötekileştirerek bu sıkıntıyı çözme durumumuz yok. Türkiye bu mevzuda gereğini yapıyor. Bu ülkenin genlerinde ‘bana yardım elini uzat’ diyen herkese yardım eli uzatıldı. Akıl ve ferasetle bu işi çözeriz.” dedi.

“TÜRKİYE NATO’DAKİ MÜTTEFİKLERİNE DE BİR BİLDİRİ VERİYOR”

Kurtulmuş, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili Türkiye’nin çekinceleri konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, 50 yıldır kendi içinde ve yakın bölgesinde terörle canhıraş bir uğraş veriyor. Biz terör örgütlerinin bu ülkelerde uzunluk göstermesine ve bunlara siyasal imkanlar sağlanmasına asla istek göstermeyiz. Türkiye’nin kuyusunu kazan birtakım terör örgütlerine takviye olmak, Türkiye’nin artık kaldırabileceği bir durum değildir. Türkiye, İsveç ve Finlandiya üzerinden aslında NATO üyesi müttefiklerine bir ileti da veriyor.” biçiminde konuştu.

“BUGÜN 50’NİN ÜZERİNDE UÇAĞIMIZ VAR”

Marmaris’teki orman yangınının büyük oranda denetim altına alındığı bilgisini veren Kurtulmuş, bunu siyasi polemik konusu yapmanın yanlışsız olmadığını lisana getirdi.

Yangının çabucak akabinde ilgili bakanların olay yerine gittiğine işaret eden Kurtulmuş, “Tarım ve Orman Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımızı tebrik ediyorum. Orada çabucak müdahale takımları kuruldu. 20 uçak, 14 helikopterle yangına anında müdahale edilmeye çalışıldı. Türkiye 150 tane uçak alabilecek ülkedir. Bugün 50’nin üzerinde uçağımız var. Türkiye, 50 tane değil, 150 tane de uçak alabilecek bir ülke.” dedi.

Kurtulmuş, 20 yıldır iktidar olduklarını hatırlatarak, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Benim gördüğüm şu, vatandaş bizi ekonomik konjonktür hasebiyle eleştiriyor, biz de dinliyoruz ancak sonuçta karşı taraftan tahlil beklemiyor, ‘yine yaparsa bunlar yapacaktır’ diye düşünüyor. Vatandaş gönlünde AK Parti’den kopmuş değil. Hiçbir biçimde yaşlımızın, gençlerimizin hayat usulüne müdahale etmemiz kelam konusu değildir.

Çapa Tıp Fakültesinin mezuniyet merasiminde Merve kızımız kusursuz konuşma yaptı. ‘Biz hem bu diyardan gitmeyeceğiz, hem bu deveyi güdeceğiz’ dedi. Özgürlük, eşitlik içerisinde, ekonomik gelişmeyi sağlayacağız.

İki temel reformumuza kimse bir şey söyleyemez. Birincisi, insanların ana lisanları, ana kültürleri dahil olmak üzere birtakım tabuları ortadan kaldırmış olan bir partiyiz. Ben genç doçent iken gencecik kızlarımızın başörtüsü takıyorlar diye kapının önüne konulduğunu unutmadık. İkincisi, biz ekonomik olarak kalkınacağız, büyüyeceğiz, güçleneceğiz, özgürlükler ve özgür pazar içerisinde kalkınmayı sürdürerek.”