Afganistan’da deprem: Ölü sayısı 950’ye yükseldi

Afganistan’ın Paktika vilayetinde gece saatlerinde 5,9 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi.

Yetkililer, zelzeleden en çok Paktika vilayetinin Giyan ilçesi ile Host vilayetinin Spirey ilçesinin etkilendiğini bildirdi.

Depremde birinci belirlemelere nazaran 255 kişinin hayatını yitirdiği bilgisini paylaşan yetkililer, çok sayıda yaralı olduğunu belirtti.

Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve Kabil’den de bölgeye helikopterlerle takviye gönderildiğini kaydetti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), evvel 6,1 olarak açıkladığı zelzelenin büyüklüğünü 5,9 olarak güncellemişti.

Depremin merkez üssünün Afganistan’ın doğusunda, Pakistan hududunda bulunan Host vilayetinin 46 kilometre güneybatısı olduğu açıklanmıştı.

Ölü sayısı 950’ye yükseldi

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 950’ye, yaralı sayısı ise 610’a yükseldi.

Dışişleri Bakanlığından taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da meydana gelen sarsıntıda hayatını kaybedenler için taziye bildirisi yayımladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Afganistan’ın doğusundaki 5.9 büyüklüğündeki zelzelenin bilhassa Paktika vilayetinde çok sayıda can kaybı ile yaralanmaya ve önemli hasara yol açmasının büyük bir hüzünle öğrenildiği belirtildi.

Halihazırda Afganistan’da faaliyetlerini sürdüren Kızılay tarafından bölgedeki depremzedeler için insani yardımların sevk edildiği kaydedilen açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Türkiye her vakit olduğu üzere, sarsıntıdan etkilenen kardeş Afgan halkına her türlü yardımı yapmaya hazırdır. Ömrünü yitirenlere Allah’tan rahmet diliyor, yakınları ile kardeş Afganistan halkına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

(AA-İHA)