ABD’de 1500 uçak seferi iptal edildi

ABD’de bir yandan 19 Haziran’ın (Juneteenth) federal tatil olarak kutlanması nedeniyle seyahat yoğunluğu artarken, başka yandan sert hava şartları ve işçi meşakkati nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesi düşüncelere neden oldu.

ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi’nden (TSA) yapılan açıklamada, 2021 Şükran Günü tatilinden bu yana bu hafta sonu en fazla yolcu sayısının görüldüğü belirtildi.

TSA’nın datalarına nazaran, 17 Haziran’da 2 milyon 440 bine yakın yolcu havalimanlarındaki güvenlik taramasından geçirildi.

TSA Sözcüsü Lisa Farbstein, Twitter hesabından, “Juneteenth tatili hafta sonu seyahatlerine beğenilen geldiniz.” tabirini paylaştı.

Uçuşları takip eden FlightAware sitesi datalarına nazaran, 17 Haziran’da yaklaşık 1500 uçak seferi iptal edildi, 9 bine yakın sefer de ertelendi.

İptal ve ertelemelere, ülkenin değişik bölgelerinde yaşanan sert hava şartları ile hava yolu şirketlerinde COVID-19 salgını ile kontaklı işçi ezası ve altyapı zorluklarının neden olduğu bildirildi.

Bu ortada, hava yolu şirketleri temsilcileri ile görüşen ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, hükümetin tüketici muhafaza standartlarına uymayan havayollarına karşı para cezası dahil yaptırım tedbirleri alabileceğini söyledi.

Associated Press’e konuşan Buttigieg, havayollarına ABD’de Bağımsızlık Günü olarak kutlanan 4 Temmuz tatil haftası ve yazın geri kalanında seyahat aksamalarına karşı önlemli olmaları davetinde bulundu.