ABD Yüksek Mahkemesi’nden silah taşımayı zorlaştıran düzenlemeye iptal

ABD Yüksek Mahkemesi, New York eyaletinin sivillerin silah taşımasını kısıtlamaya yönelik kararını Anayasa’nın 2. Ek Maddesi’ne karşıt olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Son günlerde artan silahlı şiddet olaylarıyla silah düzenlemelerinin gündeme geldiği ABD’de Yüksek Mahkeme, bugün tartışmalı bir karara imza attı.

New York eyaletinin, bireylerin tabanca taşımasına muhakkak düzenlemeler ve kısıtlamalar getirdiği kararı pahalandıran mahkeme, 3’e karşı 6 oy ile düzenlemeyi iptal etti.

Yüksek Mahkeme’deki 6 muhafazakar yargıcın oyuyla alınan karara karşı çıkan 3 liberal yargıç ise muhafazakarları bu kararın “ölümcül sonuçlarını düşünmemekle” suçladı.

“BU KARAR HEPİMİZİ KAYGIYA SÜRÜKLEMİŞTİR”

Öte yandan, ABD Lideri Joe Biden, kararın açıklanmasının akabinde yaptığı yazılı açıklamada, 1911’de New York eyaletinin, silah taşımak isteyen şahıslardan buna gereksinimi olduğuna dair evrak talep ettiğini aktardı.

Yüksek Mahkeme’nin 100 yıldan daha uzun mühlet sonra, New York’un, vatandaşlarını korumak için aldığı kararı iptal etmeyi seçtiğini belirten Biden, “Bu karar, hem sağduyu ile hem de anayasa ile uyuşmamaktadır ve hepimizi dehşete sürüklemiştir.” sözlerini kullandı.

Biden, Uvalde ve Buffalo’daki silahlı hücumların akabinde, silahlı şiddeti azaltmak için elinden geleni yapma kelamı verdiğini anımsatarak, “Tüm eyaletleri, vatandaşlarını silahlı şiddetten korumak için sağduyulu kanunlar yapmaya ve bunları uygulamaya davet ediyorum.” davetinde bulundu.

ABD vatandaşlarına silah edinme hakkı tanıyan Anayasa’nın 2. Ek Hususunun mutlak olmadığını belirten Biden, tüm ülkeyi silahlı şiddete karşı durmak için sesini yükseltmeye davet etti.