35 yıllık ada krizi çözüldü: Rusya tehdidi uzlaşma getirdi

Hans Adası, Grönland’la Kanada ortasında Kuzey Kutbu ve Arktik Denizine açılan Nares Boğazının tam ortasında ıssız bir ada.

Grönland’ın yönetimini elinde bulunduran Danimarka ile Kanada ortasında uzun yıllardır siyasi ve hatta askeri tansiyonlara neden olan bu adanın statüsüyle ilgili sorun tahlile ulaşıyor.

Kara kesiminin hangi ülkeye ilişkin olduğu konusundaki uyuşmazlık, adanın kuzey güney ekseninde ortadan bölünerek paylaşılmasıyla çözümlendi.

Hans Adası’nın büyüklüğü bir futbol alanı kadar ve üzerinde orta sıra konan kutup kuşları dışında canlı barınmıyor.

Küresel ısınma devam ettikçe Hans Adası’nın etrafındaki deniz trafiğinin de artacağı düşünülüyor. Bu yüzden adanın stratejik pozisyonu daha da değer kazanıyor.

Yaklaşık 1 buçuk kilometrekarelik kara modülü, her iki ülke topraklarına da 19 kilometre uzaklıkta.

1973 yılında sorunu çözmek için başlatılan diplomatik görüşmelerden bir sonuç alınamamış, 1984 yılında ise Kanadalı askerler adaya çıkarak bayrak dikmişti.

Bayrağın yanı sıra adaya bir şişe Kanada viskisi bırakılmıştı. Bunun üzerine Danimarkalılar da adaya çıkarak kendi bayrağını dikmiş, mahallî bir Danimarka içkisi bırakmıştı.

O tarihten bu yana tam 38 yıldır iki ülke askerleri vakit zaman adaya çıkarak içki şişesi bırakıyor ve “Hans Adası”nın kendilerine ilişkin olduğunu ilan ediyorlar.

Diplomatik literatüre “Viski Savaşı” ya da “Şişe Savaşı” olarak geçen bu sürtüşme, bölgede olası doğalgaz ve gibisi güç kaynaklarına sahip olma çabası olarak da tanımlanıyordu.

Ancak, burada rastgele bir güç kaynağının bulunmadığının anlaşılması ve Rusya-Ukrayna Savaşının global istikrarı bozma ihtimali nedeniyle Kanada ile Danimarka’nın uzlaşmaya vardıkları belirtiliyor.

Rusya, Kuzey Kutbu bölgesinde bilhassa “tartışmalı sularda” hak sav eden bayraklar dikiyor.

Rus donanmasına ilişkin bir denizaltı, bölgenin petrol ve mineralleri üzerinde hak tez etmek gayesiyle 2007 yılında Nares Boğazının kuzey girişinde, okyanus tabanına Rus bayrağı bulunan titanyum bir kapsül bırakmıştı.

Siyasi gözlemciler, artan Rusya tehdidi nedeniyle, Batılı ülkeler ortasında Arktik bölgesinde yaşanan benzeri hudut meselelerinin çözüleceğini belirtiyorlar.