2022 YKS heyecanı sona erdi: Soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 81 vilayet ve Lefkoşa’da düzenlenen, 168 bin 430 adayın başvurduğu, Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nın (YKS) üçüncü oturumu Yabancı Lisan Testi (YDT) de sona erdi. 

Böylece YKS’nin tüm oturumları tamamlanmış oldu. 

ÖSYM Lideri Halis Aygün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu hafta sonu üç oturum halinde 208 imtihan merkezinde gerçekleştirdiğimiz 2022-YKS’nin tüm oturumları muvaffakiyetle tamamlanmıştır.
Böyle büyük bir tertibin meselesiz gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” açıklamasında bulundu. 

SORU KİTAPÇIKLARI VE YANIT ANAHTARLARI YAYIMLANDI 

2022-Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Yanıt Anahtarları erişime açıldı. 

TYT SORU KİTAPÇIĞI VE KARŞILIK ANAHTARI 

AYT SORU KİTAPÇIĞI VE YANIT ANAHTARI 

SONUÇLAR, 20 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK

TYT’de 200 ve üzeri puan kullanılması uygulaması bu yıldan sonra sona erecek. 2021-YKS’de imtihana giren adaylardan TYT puanı 200 ve üzeri olan ve bu puanı kullanmak isteyen adaylar, 2022-YKS’de bu puanlarını son defa kullanabilecek.

Yükseköğretim Şurasının aldığı kararla bu yıl üniversiteye girişte TYT 150 ve AYT 180 baraj puanı uygulaması kaldırıldığından puanı hesaplanan tüm adaylar, üniversite tercihinde bulunabilecek.

YKS sonuçları, 20 Temmuz’da açıklanacak.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK TUTULDU

T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan yahut nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için vilayet ve ilçe nüfus müdürlükleri imtihan günleri açık bulunduruldu.

Sınavlarda, maske ve dezenfektan dağıtımı yapılmadı, imtihan binası girişlerinde adaylara yalnızca dezenfektanlı mendil verildi. İmtihan vazifelileri ve adaylardan isteyenler, maskeleriyle imtihana geldi.

Kovid-19 müspet durumunu bildirir laboratuvar sonuç raporunun bir dökümünü imtihan günü atandıkları imtihan binası girişindeki görevlilere teslim eden adaylar, imtihan binasında yalnızca Kovid-19 müspet adaylar için hazırlanan yedek imtihan salonlarında imtihana alındı.